W poniedziałek 7 lutego zmarł Andrzej Rapacz, były biathlonista i jeden z najlepszych reprezentantów Polski w tej dyscyplinie. Sukcesy święcił w na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Miał 74 lata.

Utalentowany junior

Andrzej Rapacz urodził się 1 września 1948 roku w Zakopanem. Biathlon zaczął trenować jeszcze jako nastolatek. W 1964 roku zasilił szeregi lokalnego klubu WKS Legia Zakopane. Już 3 lata później odniósł pierwszy znaczący sukces. W 1967 roku wraz z Andrzejem Fiedorem i Józefem Wawrytko-Gąsienicą wywalczył złoty medal MŚJ w sztafecie. Dwa lata później w tej samej konkurencji wraz z Janem Murdzkiem i Wojciechem Truchanem sięgnął po srebro. Zajął również drugie miejsce w biegu indywidualnym.

Etatowy Mistrz Polski

Po osiągnięciu wieku seniora, kontynuował zdobywanie medali międzynarodowych imprez. W 1971 roku wspólnie z Józefem Różakiem, Aleksandrem Klimą i Józefem Stopką wywalczył brąz w sztafecie, wynik ten powtórzył cztery lata później wraz z Janem Szpunarem, Ludwikiem Ziębą i Wojciechem Truchanem.

Rapacz to dwukrotny olimpijczyk, jednak nie odniósł tam większych sukcesów. W 1972 roku w Sapporo zajął 33. miejsce w biegu indywidualnym i 7. w sztafecie. Na kolejnych Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku był 46. indywidualnie oraz 12. w drużynie.

Za to na krajowym podwórku nie miał sobie równych. W latach 1969-1981 wywalczył siedemnaście tytułów mistrza Polski w biathlonie.

W latach 1969-1981 wywalczył siedemnaście tytułów mistrza Polski w biathlonie i trzy tytuły wicemistrza kraju. Z powodzeniem startował również w biegach narciarskich. Został odznaczony Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Po zakończeniu kariery pracował jako trener.

Zmarł w poniedziałek 7 lutego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 14 lutego o godz. 13 w kaplicy cmentarnej na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem.

Źródło: inf. prasowa/oprac. własne
Fot. pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.