Niedzielna sztafeta pań padła łupem reprezentacji Francji. Trójkolorowe nie miały dziś sobie równych od początku rywalizacji. Drugie miejsce dla Szwedek, a trzecie dla Niemek, które do rywalizacji przystąpiły bez swojej liderki, Denise Herrmann-Wick. Niestety, Polki nie ukończyły rywalizacji.

Mocne otwarcie Francuzek

Zawody świetnie rozpoczęły sztafety z Austrii, Niemiec, Francji i Włoch. Natalia Sidorowicz dobierała raz i wybiegła na 13. pozycji. Drugie strzelanie na czysto wykonały za to Lin Persson, Rebecca Passler i Donja Zdouc. Dwa dobierane naboje Vanessy Voigt sprawiły, że niemiecka sztafeta traciła do czołówki ponad 20 sekund. Natalia Sidorowicz znów była bezbłędna i do strefy zmian ruszyła na 14. pozycji.

Jako pierwsza do strefy zmian dotarła Lou Jeanmonnot. Francuzka miała 8 sekund przewagi nad Persson i 10 sekund nad Passler. Natalia Sidorowicz zakończyła zmianę  na 13. pozycji.

Problemy Lien i Żuk

Anais Chevalier-Bouchet dobierała dwa razy, ale utrzymała prowadzenie i powiększyła przewagę nad rywalkami. Na drugim miejscu znajdowała się Kanadyjka Nadia Moser, która traciła 9 sekund do Francuzki. Nad trzecią Sophie Schneider miała natomiast 10 sekund przewagi. Dwukrotnie dobierać musiała Dorothea Wierer, a Anna Magnusson ratowała się przed karną rundą. Dodatkowego biegu nie uniknęła za to Ida Lien. Kamila Żuk była bezbłędna i zajmowała 13. pozycję.

Drugie strzelanie Anais było szybkie i celne. Dzięki temu Francuzka powiększyła przewagę nad resztą stawki. Schneider myliła się dwukrotnie, Wierer raz, podobnie jak Moser. Za Chevalier-Bouchet mieliśmy więc grupę pościgową złożoną z pięciu zawodniczek: Moser, Wierer, Gandler, Schneider i Magnusson. Kamila Żuk nie poradziła sobie tak dobrze w stójce i musiała biec dwie karne rundy. Polska sztafeta zajmowała przedostatnie, 18. miejsce.

Francja w swojej lidze

Francuzki trzecią zmianę rozpoczęły z przewagą 31 sekund na sztafetą włoską i niemiecką. Na 4. miejscu były Austriaczki, a na 5. Szwedki. Kamila Żuk do strefy zmian dobiegła na 17. miejscu. Kolejne strzelanie Francuzek było bezbłędne, co umocniło ich pozycję liderek. Za jej plecami najlepiej strzelała Hannah Auchentaller, dzięki czemu wysunęła się na 2. miejsce. Na 3. miejsce wskoczyły za to Szwedki za sprawą Hanny Oeberg. Na 4. miejscu biegła Austriaczka Anna Juppe, a na 5. Janina Hettich-Waltz. Anna Mąka strzelała bezbłędnie, dzięki czemu wyprzedziła sztafety Rumunii i Łotwy.

Koniec występu Polek

Na szóstym strzelaniu Chloe Chevalier po raz kolejny była bezbłędna, jednak jej przewaga nieco stopniała. Hanna Oeberg także strzelała na czysto, dzięki czemu Szwedki były już na drugim miejscu. Do francuskiej sztafety traciły już niecałe 28 sekund. Na trzecim miejscu znalazła się Janina Hettich-Waltz, a na 4. Anna Juppe. Na 5. miejsce awansowały Norweżki za sprawą bardzo dobrego występu Marte Olsbu Roeiseland. Niestety, karną rundę zaliczyła Auchentaller i włoska sztafeta spadła na 6. miejsce. Anna Mąka pudłowała trzykrotnie i musiała bronić się przed karną rundą. Niestety, polskiej zawodniczce udało się zamknąć tylko dwie tarcze i musiała biec karną rundę. To spowodowało zdjęcie naszej sztafety, gdyż w tym samym czasie do strefy zmian dotarły Francuzki.

Szwedki w pogoni za Francuzkami

Do ostatniej zmiany Francuzki przystąpiły mając tylko 13 sekund przewagi nad Szwedkami. Hanna Oeberg była na swojej zmianie bezkonkurencyjna i odrobiła do Chloe Chevalier niemal 37 sekund! Na trzecim miejscu znajdowały się Niemki, które traciły do liderek 33 sekundy. Świetną robotę dla sztafety Norwegii wykonała także Marte Olsbu Roeiseland, która miała drugi czas zmiany.

Siódme strzelanie Julia Simon i Elvira Oeberg wykonały na czysto. Różnica między nimi wynosiła 20 sekund. Na trzecie miejsce wskoczyła Ingrid Landmark Tandrevold, która wykorzystała problemy Hanny Kebinger. Walka o najniższy stopień podium nie była jednak rozstrzygnięta. W tym samym czasie co Norweżka i Niemka strzelnicę opuściła także Austriaczka Julia Schwaiger.

Simon nie oddaje zwycięstwa

Julia Simon na ostatnim strzelaniu potwierdziła dominację Francuzek w niedzielnej sztafecie. Liderka Pucharu Świata strzelała bezbłędnie i w świetnym stylu wykończyła pracę koleżanek. Elvira Oeberg miała natomiast duże problemy z zamknięciem jednej tarczy. Szwedka wykorzystała wszystkie dodatkowe naboje, ale uchroniła się przed karną rundą. Na 3. miejsce wskoczyła za to Hanna Kebinger, która miała 8 sekund przewagi nad Schwaiger. Do gry wróciła także Lisa Vittozzi, która do Niemki traciła tylko 9 sekund. Fatalnie strzelała za to Tandrevold, która musiała biec dwie karne rundy.

Na trasie skład podium nie uległ już zmianie. Francja wygrała z przewagą 45 sekund nad Szwecją. Trzecie miejsce utrzymały Niemki, a tuż za podium znalazły się Włoszki. Zawody ukończyło tylko 11 sztafet.

antholz-sztafeta-k

Fot. © Walter/IBU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.