Najbliższy weekend będzie preludium do zbliżającego się rozpoczęcia biathlonowego Pucharu Świata. Zawody w norweskim Sjusjoen są uznawane za oficjalny początek sezonu zimowego i pozwalają zawodnikom wreszcie poczuć śnieg pod nartami.

Problemy z pogodą

O tym, że aura za oknem daleka jest od zimowej przekonali się skoczkowie na inaugurację sezonu w Wiśle. O ile jednak brak śniegu w listopadzie w Polsce nie jest wielkim zaskoczeniem, o tyle brak grubej warstwy białego puchu w Norwegii może niepokoić. Właśnie z tego powodu organizacja zawodów w Sjusjoen do niemal ostatniej chwili wisiała na włosku i głośno mówiło się o zmianie lokalizacji. Na szczęście do tego nie doszło, choć, cytując Elżbietę Bieńkowską, możemy powiedzieć, że „taki mamy klimat”, który nie sprzyja sportom zimowym.

Bo to właśnie z powodu klimatu i pogody Norwegowie stracili organizację Pucharu IBU. W Sjusjoen biathloniści mieli rywalizować w dniach 24-27 listopada, ale brak śniegu spowodował przeniesienie zawodów do szwedzkiego Idrefjäll.

Dwa dni sprintów

Na szczęście prognozy meteorologów, zarówno na 12, jak i 13 listopada są na tyle dobre, że Norweski Związek Biathlonu ostatecznie dał imprezie zielone światło. W ciągu dwóch dni dwukrotnie rozegrane zostaną biegi sprinterskie oraz starty masowe, które dla biorących w nich udział zawodników będą ostatnim testem przed ruszającym za niespełna 3 tygodnie sezonem.

Szczególne znaczenie zawody w Norwegii mają dla reprezentantów tego kraju, bowiem są one oficjalnymi kwalifikacjami do norweskiej kadry na pierwszą rundę Pucharu Świata.

Program zawodów w Sjusjoen:

12.11 11:35 Sprint kobiet
12.11 13:50 Sprint mężczyzn

13.11 12:25 Sprint kobiet
13.11 14:10 Sprint mężczyzn

Kto zamelduje się na starcie oprócz reprezentantów gospodarzy? Z powodu zamieszania z pogodą i miejscem odbycia się imprezy, lista uczestników uległa zmianie. Kadra Włoch, której zawodnicy mieli wziąć udział w zawodach, zrezygnowała z tego pomysłu.

Na podobny ruch nie zdecydował się polski sztab i, zgodnie z zapowiedziami, na trasie ujrzymy Biało-Czerwonych.

AKTUALIZACJA

Pod poniższymi linkami znajdziecie listę startową na sobotę zawodniczek (KLIK) i zawodników (KLIK).

Źródło: sport1.de/biathlonlive.com
Fot. shutterstock.com, zdjęcie ilustracyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.