Kilka dni przed zawodami Pucharu Świata we włoskim Anthloz Federica Sanfilippo zszokowała świat biathlonu. Włoszka ogłosiła, że rezygnuje z zawodowego uprawiania tej dyscypliny i kończy karierę. Po ponad miesiącu „emerytury” zawodniczka dzieli się swoimi przemyśleniami na jej temat.

Sanfilippo odchodzi

Federica Sanfilippo sezon 2022/2023 rozpoczęła od startów w Pucharze IBU. W zawodach w Ridnaun była najlepsza w sprincie oraz zajęła 2. miejsce w biegu pościgowym. W Pucharze Świata oglądaliśmy ją tylko w Pokljuce i Ruhpolding. Po tych zawodach Sanfilippo dostała informację od sztabu, że nie weźmie udziału w sztafecie oraz nie otrzyma powołania na kolejny weekend Pucharu Świata w Anterselwie.

To ostatnie przelało czarę goryczy i sprawiło, że zawodniczka podjęła najtrudniejszą decyzję w karierze. Szeroko opisała to w rozmowie z neveitalia.it

– To definitywne odejście od biathlonu, sportu, który dał mi wiele satysfakcji, który sprawił, że się rozwinęłam, znalazłam pracę i często wystawiałam na próbę zarówno jako sportowiec, jak i jako człowiek w ciągu ostatnich dwóch sezonów. Biathlon pozwolił mi też znaleźć miłość i przyjaciół takich jak Doro [Wierer – przyp. red.], której dziękuję, że wytrzymała ze mną w tych godzinach, bo byłyśmy razem w pokoju i pomagała mi ocierać łzy, słuchając moich wybuchów – mówiła w styczniu Sanfilippo.

Szerzej o sprawie pisaliśmy pod tym linkiem.

Koniec milczenia

Włoszka, choć zdradziła powody rezygnacji z biathlonu, nie mówiła o niuansach swojego rozbratu. Cytowana przez norweski dziennik „Dagbladet” opowiada, jak wyglądała rozmowa ze sztabem.

– Powiedziałam im o mojej decyzji, podziękowałam i pożegnałam się. <Nie myślcie już o mnie>. Wykonuję swoją pracę i żyję swoim życiem. Jak zawsze cieszę się, że mogę iść własną drogą – wyjaśniła 32-letnia Sanfilippo.

Zawodniczka z Vipiteno bardzo chciała wystąpić na Mistrzostwach Świata w Oberhofie, ale ostatecznie nie żałuje tego, co się wydarzyło.

– Jestem bardzo zadowolona z mojej decyzji i jestem również bardzo zadowolona z tego, co Włosi pokazali w Oberhofie. Wykonali kawał bardzo dobrej roboty – dodaje.

Biathlon jak chłopak

Sanfilippo po raz pierwszy w Pucharze IBU wystartowała w sezonie 2009/2010, z kolei do elity w Pucharze Świata dołączyła w kampanii 2014/2015. Oznacza to, że rozbrat nastąpił po dobrych 14 latach seniorskiej kariery, nie wliczając w to startów w zawodach juniorskich.

– Całe życie uprawiam biathlon, ale to trochę jak zerwanie z chłopakiem. Zawsze są momenty, gdy myślisz o swoim byłym – przyznaje.

Trzymając się tego porównania, można stwierdzić, że Włoszka szybko znalazła pocieszenie w ramionach nowej miłości. Sanfilippo jest obecnie aktywną biegaczką narciarską i bierze udział w Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym w Planicy w Słowenii. W niedzielnym sprincie drużynowym wraz z Nicole Monsorno zajęły 10. miejsce.

– To świetna zabawa – mówi o swoich pierwszych wrażeniach.

Źródło: biathlonpogodzinach.pl/dagbladet.no
Fot. © Deubert/IBU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.