Gospodarze zawodów w Annecy Le Grand Bornand byli w niedzielę nadzwyczaj niegościnni. Najlepszy w biegu ze startu wspólnego był Francuz Emilien Jacquelin, który o niespełna cztery sekundy wyprzedził swojego rodaka Quentin Fillon Maillet. Podium uzupełnił Norweg Tarjei Boe.

Ścisk na strzelnicy

Bieg masowy to istna plątanina nart, kijków i karabinów. 30 zawodników startujących w jednej chwili oznacza, że różnice między nimi na poszczególnych pomiarach czasu nie będą zbyt duże. Zwłaszcza, gdy wielu z nich nie pudłuje na pierwszym strzelaniu. I tak właśnie było w niedziele popołudnie w Annecy.

100% skutecznością po pierwszych pięciu strzałach popisało się aż 19 biathlonistów! Na trasie panował straszny ścisk, bowiem zajmujący 19. lokatę Niemiec Roman Ress tracił do liderującego Siverta Guttorma Bakkena niespełna 19 sekund. To oznaczało jedno – zwycięstwo rozstrzygnie się na strzelnicy.

Drugie podejście w pozycji leżącej nieco rozrzedziło czołówkę. Pudło przytrafiło się Bakkenowi, przez co spadł na 13. pozycję i tracił już prawie 26 sekund do pierwszego Emilien Jacquelin. Francuz dziś biegł jak natchniony i wypracował sobie 8,5 sekundy przewagi nad drugim Johannesem Kuehnem.

Jacquelin szybko i (nie)celnie

Jacquelin nie byłby sobą, gdyby nie popełnił choć jednego błędu na strzelnicy. W obecnym sezonie pudłował chociaż raz w każdych zawodach i nie inaczej było w biegu masowym. Trzecia wizyta na strzelnicy zakończyła się dodatkową karną rundą, ale dzięki uzyskanej na trasie przewadze, nie zaprzepaściła jego szans na końcowy tryumf. Francuz wybiegł o 0,8 sekundy przed bezbłędnym Felixem Leitnerem i wciąż liczył się w grze.

Niesamowitą pewność siebie Jacquelin zaprezentował w czasie ostatniej wizyty na strzelnicy. Był szybki, zdecydowany i, co najważniejsze, celny, co otworzyło mu drogę do zwycięstwa. Zwłaszcza, że Leitner tracił aż 11,5 sekundy i biegowo nie miał szans z bardziej doświadczonym rywalem. Austriak zamiast myśleć o pogoni, musiał pilnować swojego drugiego miejsca, bowiem tuż za nim znajdował się Quentin Fillon Maillet oraz dwóch Norwegów: Vetle Sjaastad Christiansen i Tarjei Boe.

Ostatecznie Leitner nie obronił podium, tracąc lokaty na rzecz Francuza i starszego z braci Boe. Mimo wszystko czwarte miejsce to najlepszy wynik Austriaka w tym sezonie.

C73E_v1

Źródło: oprac. własne
Fot. shutterstock.com/Julia Sadykova

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.