Franziska Preuss poinformowała w poniedziałek, że nie wystartuje w Mistrzostwach Świata w Oberhofie, ani żadnych innych zawodach w tym sezonie. Niemiecka biathlonistka robi sobie przerwę z uwagi na problemy ze zdrowiem.

Sezon naznaczony chorobą

To nie był wymarzony sezon dla Preuss. 28-latka pojawiła się tylko na trzech z sześciu rozegranych rund Pucharu Świata. Jednak starty te dalekie były od oczekiwanych przez biathlonistkę. Jej najlepszy wynik to 10. lokata w biegu pościgowym w Annecy i 15. w biegu ze startu wspólnego na tym samym stadionie. W pozostałych przypadkach Preuss była poza czołową dwudziestką.

W ostatnich miesiącach zawodniczka wielokrotnie musiała robić dłuższe przerwy w treningach i zawodach z powodu problemów zdrowotnych. W związku z tym podjęła decyzję o zrezygnowaniu ze startów.

– Po dwóch konkurencjach w Antholz zdecydowałam, że zakończę sezon wcześniej. W moim obecnym stanie zdrowia po prostu nie jestem w stanie wykonać pracy, która byłaby niezbędna, aby pomóc naszej drużynie narodowej w trakcie Pucharu Świata w Oberhofie. Całkowicie niezależnie od moich osobistych celów i oczekiwań, które zwykle sobie stawiam i które często udawało mi się osiągnąć. Ale od ponad roku mój organizm po prostu nie działa tak, aby można było mówić o sensownym treningu. Więc zamierzam chwilowo odpocząć, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, aby odzyskać siły. Bo te ciągłe niepowodzenia spowodowane chorobą i związaną z tym walką są przez tak długi czas niesamowicie wyczerpujące i niełatwe do przepracowania. Kolejnym krokiem jest ustalenie, co jest przyczyną nawracających infekcji i występujących stanów zapalnych w organizmie. Prawdopodobnie zajmie to trochę czasu. I godzę się na to. Oczywiście jest to jedna z najtrudniejszych decyzji, jakie musiałam podjąć do tej pory w mojej karierze. Ale jeśli chcę kontynuować wyczynową karierę sportową na najwyższym światowym poziomie, a chcę tego w stu procentach, muszę już teraz słuchać swojego organizmu i robić wszystko, co w mojej mocy, by wreszcie znowu być całkowicie zdrową  – wyjaśniła we wpisie w mediach społecznościowych Franziska Preuss.

Wsparcie od związku

Całkowite wsparcie dla Preuss zapewnił Felix Bitterling, dyrektor sportowy ds. biathlonu w Niemieckim Związku Narciarskim. W oświadczeniu przesłanym mediom wyraził smutek z zaistniałej sytuacji i obiecał, że zawodniczka nie zostanie sama ze swoimi problemami.

– Oczywiście wszyscy mieliśmy nadzieję, że Franzi z czasem wróci do formy. Nie tylko dlatego, że byłaby ważnym ogniwem naszego zespołu, ale przede wszystkim dlatego, że po prostu zasłużyła, by po tych wszystkich problemach zdrowotnych spełnić swoje marzenie o występie na mistrzostwach świata w ojczyźnie. To okropne, że znowu wypadła. W obecnej sytuacji jest to jednak jedyna rozsądna decyzja. Zdrowie ma absolutny priorytet. Dlatego będziemy wspierać Franziskę w nadchodzących tygodniach najlepiej jak potrafimy, aby, mamy nadzieję, na wiosnę ponownie wróciła do treningów na pełnych obrotach – powiedział Bitterling.

Źródło: inf. prasowa/oprac. własne
Fot. shutterstock.com/LiveMedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *