Zrównoważony rozwój w sporcie jest niezwykle ważną kwestią. Po raz kolejny przekonuje o tym Międzynarodowa Unia Biathlonu, która ogłosiła przystąpienie do programu Race to Zero. Dzięki tej kampanii możliwe ma się stać osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla.

Race to Zero to światowa kampania, której zadaniem jest łączenie przedsiębiorstw, miast, regionów oraz różnych organizacji ze 120 państw. Jej celem jest stworzenie sojuszu, który pozwoli osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla do 2050 roku. Międzynarodowa Unia Biathlonu dołączyła do Race to Zero jako sygnatariusz UN Sports for Climate Action – oficjalnego partnera kampanii.

Biathlon sportem neutralnym dla klimatu

IBU już od czerwca 2020 roku angażuje się w działania na rzecz klimatu. Od roku realizuje politykę zrównoważonego rozwoju, która ma doprowadzić do zmniejszenia śladu węglowego o 50%. Zgodnie z tymi założeniami biathlon ma stać się sportem neutralnym dla klimatu do 2030 roku. Podjęte starania nie umknęły uwadze Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu, który nagrodził federację tytułem Climate Action Award. IBU została doceniona za zbadanie śladu węglowego i opracowanie planu zmniejszenia jego emisji.  Obejmuje on takie dziedziny jak zrównoważone podróżowanie, przejście na energię odnawialną czy zbadanie wpływu łańcucha dostaw na klimat.

Biathlon Climate Challenge

Kolejnym krokiem ku lepszej przyszłości była akcja Biathlon Climate Challenge,  którą przeprowadzono w kwietniu. W ramach tego programu 8 000 fanów rywalizowało w dziesięciu wirtualnych zespołach, którymi kierowały gwiazdy biathlonu. Śledzenie aktywności fizycznej uczestników pozwoliło posadzić aż 100 000 drzew na Madagaskarze.

W październiku natomiast odbyło się historyczne spotkanie ekspertów ds. zarządzania śniegiem ze wszystkich komitetów organizacyjnych IBU. IBU Snow Network ma pomóc stworzyć plan działania na rzecz zrównoważonej przyszłości w zarządzaniu śniegiem. Począwszy od tego sezonu każdy organizator zawodów rangi IBU będzie także mierzył i zarządzał śladem węglowym, włącznie z podróżami kibiców.

Źródło: biathlonworld.com
Fot. Wikimedia/Wikijunkie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.