W czwartek zarząd Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU) podjął decyzję o zawieszeniu biathlonowych federacji Rosji i Białorusi ze skutkiem natychmiastowym. Powodem takiego działania jest oczywiście wojna na Ukrainie i rosyjska agresja na ten kraj.

IBU działa doraźnie

Na początku marca informowaliśmy, że IBU podjęła decyzję o zawieszeniu biathlonistów z Białorusi i Rosji. Zarząd informował, że „decyzja jest konieczna, aby solidaryzować się z Ukrainą i społecznością olimpijską oraz chronić integralność zawodów IBU i bezpieczeństwo uczestników imprez sportowych i niesportowych”.

Działanie Międzynarodowej Unii Biathlonu było doraźne i zależne od działań na froncie. Ewentualne zmiany miały nastąpić 17 marca, kiedy to doszło do zebrania Rady Wykonawczej IBU. Dziś już wiemy, co postanowiono.

Rosja i Białoruś wykluczone

IBU w swoim oświadczeniu odwołuje się do swojej konstytucji. Czytamy, że „Federacje Narodowe Rosji i Białorusi jako przedstawiciele swoich narodów nie wywiązują się ze swoich zobowiązań humanitarnych w duchu Konstytucji IBU”. W związku z tym podjęto decyzję o zawieszeniu obu federacji do września 2022 roku. Odbędzie się wtedy Zjazd Zwyczajny, w trakcie którego IBU będzie m.in. debatować nad ewentualnym odwieszeniem Rosjan i Białorusinów.

Czy jest to możliwe? Wszystko zależy od rozwoju sytuacji na froncie oraz zachowania zawieszonych stowarzyszeń. Te zaś będzie regularnie weryfikowane przez Radę Wykonawczej. Obie federacje zostały w środę poinformowane o decyzji IBU i mają siedem dni na reakcje. Po tym czasie Rada rozważy odpowiedzi i podejmie ostateczną decyzję o zawieszeniu.

Wsparcie dla Ukrainy

IBU poinformowała również, że nawiązała współpracę z Narodowymi Federacjami Austrii, Czech, Francji, Niemiec, Włoch, Norwegii, Szwecji i Szwajcarii w celu zapewnienia niezbędnego wsparcia ukraińskiej społeczności biathlonowej. Projekt zakłada m.in. pomoc w organizacji obozów treningowych dla biathlonistów z Ukrainy wszystkich kategorii wiekowych, gdy tylko będą mogli wyjechać poza granice swojego kraju.

– IBU dziękuje ośmiu federacjom narodowym za ich hojność i chęć pomocy w tym programie dla ukraińskiej społeczności biathlonowej. Chociaż to te narodowe federacje mogą wesprzeć ten projekt, wiemy, że cała rodzina biathlonu jest za nim zjednoczona i solidaryzuje się z Ukrainą – powiedział prezydent Międzynarodowej Unii Biathlonu Olle Dahlin.

IBU zakupi również niezbędny sprzęt dla zawodników z Ukrainy. Przeznaczy na ten cel do 250 tysięcy euro. Dokładne szczegóły projektu, w tym liczba uczestników oraz miejsca i czas trwania obozów szkoleniowych zostaną potwierdzone w późniejszym terminie, gdy sytuacja pozwoli na takie planowanie.

Źródło: biathlonworld.com
Fot. Wikimedia/Marcus Cyron (CC BY-SA 4.0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.