Międzynarodowa Unia Biathlonu podała do publicznej wiadomości kwoty nagród pieniężnych, jakie otrzymają biathloniści w sezonie 2022/2023. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest kilka zmian.

Lista najlepiej zarabiających sportowców – brak biathlonistów

Każdego roku w maju magazyn „Forbes” publikuje listę najlepiej zarabiających sportowców na świecie. W czołowej dziesiątce znalazło się trzech piłkarzy, czterech koszykarzy oraz po jednym przedstawicielu innych dyscyplin: boksu, tenisa oraz futbolu amerykańskiego. Pod uwagę brane są wszystkie kontrakty, umowy i nagrody pieniężne.

Dość powiedzieć, że zwycięzca tego rankingu Leo Messi ma w PSG kontrakt opiewający na około 2,5 mln euro miesięcznie, co daje 30 mln euro rocznie.

A biathloniści? Cóż. IBU, mimo zwiększenia budżetu na przyszły sezon, nie może zaoferować im zbliżonych kwot.

Zarobki biathlonistów – sezon 2022/2023

W sezonie 2022/2023 zwycięzca i zwyciężczyni pojedynczego biegu w zawodach Pucharu Świata może liczyć na nagrodę w wysokości 15 tysięcy euro. Drugi na mecie otrzyma 12 tysięcy, zaś trzeci 9 tysięcy euro.

Czytaj także: Ponad milion koron norweskich w niespełna dwa tygodnie. Tyle zarobił Johannes Thingnes Boe

Ciekawą zmianą w porównaniu z poprzednim sezonem jest wynagrodzenie wszystkich zawodników, którzy zdobędą punkty w pojedynczych zawodach. Do tej pory bonus pieniężny przysługiwał tylko najlepszej dwudziestce poszczególnego biegu. Teraz otrzyma ją każdy w TOP30.

Więcej dla sztafet i za Puchar Świata

Choć aktualnie świat zmaga się kryzysem gospodarczym i szalejącą inflacją, IBU zwiększyła budżety i wynagrodzenia. Zawodnicy w sztafecie rok temu musieli podzielić sie 24 tysiącami euro, co dawało 6 tys. na głowę. Teraz najlepsi w biegu sztafetowym otrzymają 26 tysięcy.

Czytaj także: Ile pieniędzy dostanie zwycięzca Pucharu Świata? IBU publikuje listę nagród za sezon 2021/2022

Stawka za pojedyncze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata się nie zmieniła (to nadal 15 tys. euro), znacząco wzrosła kwota z wywalczenie Dużej Kryształowej Kuli. Rok temu było to 28 tysięcy euro, teraz najlepsi w przeciągu całego sezonu otrzymają aż 40 tys. euro. O dwa tysiące wzrosła również nagroda za wywalczenie Małej Kryształowej Kuli (12 tys. euro). Z kolei mistrz świata zainkasuje 25 tys. euro za każdy złoty medal.

Ile może zarobić najlepszy zawodnik na świecie?

Poniższa lista sukcesów ma jedynie charakter poglądowy. Daje jednak rzeczywisty obraz zarobków najlepszych biathlonisów na świecie.

6x zwycięstw w Pucharze Świata: 90 tys. euro
3x drugie miejsca w Pucharze Świata: 36 tys. euro
3x trzecie miejsca w Pucharze Świata: 27 tys. euro
Duża Kryształowa Kula: 40 tys. euro
Mała Kryształowa Kula w sprincie i biegu pościgowym: 24 tys. euro
20x wyścigów w żółtej koszulce: 20 tys. euro
2 zwycięstwa i 2 trzecie miejsca w sztafecie: 21 tys. euro
2 złote medale na MŚ: 50 tys. euro
1 brązowy medal na MŚ: 14 tys. euro
1 zwycięstwo w sztafecie na MŚ: 7,5 tys euro

Razem: 329,5 tysiąca euro

Źródło: IBU/oprac. własne
Fot. pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.