Pieniądze są nieodłączną częścią sportu. I choć zawodnicy zarzekają się, że nie ma nic słodszego niż smak zwycięstwa, z pewnością nie narzekają na towarzyszące mu wynagrodzenie. A to w biathlonie nie należy do najwyższych.

Ile zarabiają najlepsi sportowcy?

Magazyn „Forbes” każdego roku przygląda się zarobkom sportowców z całego świata. Wśród piłkarzy króluje Cristiano Ronaldo. Jego kontrakt, wynikające z niego bonusy, oraz sprzedaż praw do wizerunku sprawiły, że Portugalczyk w 2021 roku zarobił aż 125 mld dolarów (niespełna 111 mln euro po dzisiejszym kursie). Drugi Leo Messi zasilił swoje konto o 110 mln USD (97,5 mln EUR).

Również tenisiści nie mogą narzekać na pieniądze. Rok wcześniej Roger Federer wzbogacił się o 106 mln dolarów amerykańskich (94 mld euro), jednak tylko 6 mln to pieniądze zarobione na korcie. Drugi w tej klasyfikacji Serb Novak Djoković zarobił 44,6 miliona dolarów, z czego 12,6 milionów USD wywalczył w zawodach rangi ATP.

Za zwycięstwo w turnieju French Open w grze pojedynczej zawodnicy otrzymali w tym roku po 1,4 mln. Zwycięzca piłkarskiej Ligi Mistrzów zainkasuje w tym sezonie 19 mln euro (plus dodatki za każdy wygrany mecz po drodze). Nawet mistrz świata w snookerze mógł liczyć na 500 tysięcy funtów.

Puchar Świata IBU – wynagrodzenia

Gdy spojrzymy na zarobki biathlonistów, wyglądają oni jak ubodzy krewni. Dość powiedzieć, że zwycięzca pojedynczych zawodów Pucharu Świata może liczyć na skromne 15 tysięcy euro. Dodajmy, że punkty nie idą w parze z zarobkami, bowiem najniższą wypłatę – 500 euro – dostaje osoba, która minie linię mety jako 20. Pozostali, jak w piosence Budki Sulfera „zero czyli nic”.

Sztafeta to szansa dla sześciu ekip na powiększenie stanu swojego konta. Zwycięzcy dostają do podziału 24 tysiące euro (po 6 tys. na głowę).

Również nagrody pieniędzne w klasyfikacji końcowej nie rzucają na kolana. Zwycięzca i zwyciężczyni otrzymają po 28 tysięcy euro. Kolejni biathloniści mogą liczyć na 23 i 18 tysięcy. Ten, kto zamknie pierwszą dziesiątkę wzbogaci się o 6 tysięcy euro.

Premiowany będzie również każdy bieg w żółtej i czerwonej koszulce – odpowiednio 850 i 1000 euro za występ.

Źródło: IBU/oprac. własne
Fot. pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *