Trzy polskie stadiony biathlonowe doczekały się modernizacji. Na obiektach w Kościelisku, Czarnym Borze i Jakuszycach zamontowano nowe strzelnice. Remont zakończył się tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Jakuszyce – stolica europejskiego biathlonu

Trasy biathlonowe w Polsce nie należą do najbardziej zaawansowanych technologicznie na świecie. Jednak dzięki staraniom Polskiego Związku Biathlonu sytuacja systematycznie ulega poprawie. Gołym okiem widać to w Jakuszycach, Czarnym Borze oraz Kościelisku, gdzie na kilka dni przed Bożym Narodzeniem oddano do użytku nowe strzelnice.

Najważniejszy remont dotyczył kulochwytów w Jakuszycach. To właśnie tam powstaje Dolnośląskie Centrum Sportu, które docelowo ma być najnowocześniejszym w Polsce i Europie ośrodkiem biathlonowym i narciarstwa biegowego. Obiekt ten ma spełniać wymogi licencji A, by w przyszłości uzyskać prawo do organizacji najważniejszych imprez biathlonowych, w tym zawodów Pucharu Świata.

– Jakuszyce to największy projekt tego typu, jaki w ostatnich latach jest realizowany nie tylko w Polsce, ale w Europie i każdy kto z Międzynarodowej Unii Biathlonu odwiedzał to miejsce w ramach inspekcji był pod dużym wrażeniem. Obiekt zostanie otwarty już tej zimy i mamy nadzieję, że w marcu będziemy mogli go przetestować przy okazji Mistrzostw Polski Seniorów – powiedział Tomasz Bernat, dyrektor techniczny PZBiath.

Lepsze warunki dla biathlonistów

Na swój chrzest krócej czekać będzie strzelnica w Kościelisku. Już po świętach trenować będzie tam kadra A, która przygotowuje się do wznowienia sezonu tuż po Nowym Roku.

– Jestem pod dużym wrażeniem jak przebudowany został obiekt w Kościelisku. Połączone są trasy zimowe za drogą, zawody nie będą odbywać się już wyłącznie na stadionie. Mam nadzieję, że warunki śniegowe pozwolą w pełni wykorzystać możliwości tego obiektu – dodał Bernat.

W Jakuszycach i Kościelisku zamontowano pełnowymiarowe, trzydziestostanowiskowe strzelnice. Z kolei w Czarnym Borze nowa strzelnica będzie liczyć 24 stanowiska, o 3 więcej niż do tej pory.

– Obiekt w Czarnym Borze niedawno został zmodernizowany i aż prosiło się żeby wymienić jeszcze strzelnicę. W końcu będziemy się mogli obyć bez podciągania tarcz linkami, co usprawni nam organizację – zakończył Bernat.

Automaty strzeleckie zainstalowane w Kościelisku i Czarnym Borze zakupione zostały ze środków Polskiego Związku Biathlonu pozyskanych z Ministerstwa Sportu. Koszt zakupu wyniósł 1,8 miliona złotych.

Źródło: biathlon.com.pl/oprac. własne
Fot. shutterstock.com, zdjęcie ilustracyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.