Miało być wielkie święto biathlonu, była wielka klapa. W Oberhofie rozdano 36 medali, ale tylko trzy trafiły do reprezentantek gospodarzy. Męska kadra Niemiec nie stanęła na podium ani razu. Po raz pierwszy od Mistrzostw Świata w Zakopanem.

Rozczarowanie i smutek

Po występie w biegu ze startu wspólnego Benedikt Doll tylko kręcił głową. Frustracja Niemca z powodu nieudanych Mistrzostw Świata była widoczna gołym okiem. W stawce 30 zawodników Doll zajął dopiero 26. miejsce.

– Było wiele upadków, niewiele wzlotów. Ostatecznie nie poradziliśmy sobie z tym – powiedział po zawodach w Oberhofie.

Blisko medalu 32-latek był tylko raz – w biegu indywidualnym zajął 5. miejsce. Na przeszkodzie do upragnionego podium stanęło jedno pudło w pierwszym strzelaniu. Gdyby Doll był bezbłędny, zająłby drugie miejsce.

Niemcom dużo zabrakło również w sztafecie, by wprawić publiczność w ekstazę. Choć 5. miejsce na 22 ekipy nie jest złe, to strata czasowa (prawie 4 minuty do zwycięzców) pokazuje, w którym miejscu jest obecnie męski biathlon u naszych zachodnich sąsiadów.

Historyczna plajta

Dwa lata temu w Pokljuce honoru Niemiec bronił Arnd Peiffer, który wywalczył srebro w biegu indywidualnym. Z kolei w Anterselwie przed trzema laty po brąz sięgnęła sztafeta.

Gdybyśmy prześledzili historię wszystkich mistrzostw świata w biathlonie, na każdych znajdziemy co najmniej jednego medalistę z Niemiec (RFN) lub NRD. Ostatni raz, gdy na podium zabrakło przedstawiciela kraju położonego między Renem a Odrą zabrakło… w 1969 roku, gdy mistrzostwa świata odbywały się w Polsce. Areną zmagań było Zakopane i rozegrano tam aż dwie konkurencje: bieg indywidualny mężczyzn na 20 kilometrów oraz sztafetę.

Horst Koschka z NRD był 6., z kolei jego kolega z reprezentacji Joachim Günther zajął 7. lokatę. Sztafeta dobiegła na 5. miejscu.

Źródło: sport.de