Kolejny grudniowy weekend oznacza kolejną rundę biathlonowego Pucharu Świata. W austriackim Hochfilzen byliśmy świadkami sprintów oraz biegów pościgowych. Zmieniły one nieco obraz klasyfikacji generalnej, windując na pozycję lidera Sebastiana Samuelssona i Marte Olsbu Roeiseland.

W tym roku Austria należała do dwóch zawodniczek. Najlepsze były Marte Olsbu Roeiseland oraz Hanna Soła. Norweżka w sprincie stanęła na najniższym stopniu podium, a w niedzielnym biegu pościgowym po pasjonującej końcówce o 4 sekundy wyprzedziła Białorusinkę. W dwa dni Roeiseland dopisała do swojego konta 108 punktów, co dało jej żółty plastron liderki klasyfikacji Pucharu Świata.

Sołą może czuć pewien niedosyt, bowiem jej indywidualne wyniki w Hochfilzen były lepsze od Roeiseland. 25-latka wygrała piątkowy sprint, jednak w niedzielę musiała uznać wyższość bardziej doświadczonej rywalki. W ten sposób zgarnęła aż 114 punktów i wskoczyła na drugie miejsce w generalce.

Tuż za nią podąża jej rodaczka. Dzinara Alimbiekawa w sprincie była 7., a w pościgu znalazła się tuż za podium i do Soły traci tylko jeden punkt w walce o Kryształową Kulę.

TOP 10 klasyfikacji generalnej Pucharu Świata kobiet: 

Miejsce Nazwisko Kraj Punkty
1. Marte Olsbu Roeiseland Norwegia 276
2. Hanna Soła Białoruś 238
3. Dzinara Alimbiekawa Białoruś 237
4. Elvira Oeberg Szwecja 219
5. Lisa Hauser Austria 210
6. Hanna Oeberg Szwecja 208
6. Denise Herrmann Niemcy 194
8. Marketa Davidowa Czechy 193
9. Justine Braisaz-Bouchet Francja 175
10. Franziska Preuss Niemcy 160

O wiele więcej niespodzianek dostarczyły nam wyścigi mężczyzn. W piątek nieoczekiwanie po zwycięstwo sięgnął Niemiec Johannes Kuehn. Tuż za nim przybiegł Szwed Martin Ponsiluoma oraz Białorusin Anton Smolski. Mimo to, pokaźne zdobycze punktowe nie dały żadnemu z nich awansu do TOP 10.

Sytuacja „unormowała się” w sobotę w czasie biegu pościgowego. Wtedy do głosu doszli faworyci. Zawody wygrał Quentin Fillon Maillet przed Emilien Jacquelin oraz Sebastianem Samuelssonem. I to właśnie trzeci na mecie okazał się po zawodach pierwszym w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jednak Szwed nie może zasypać gruszek w popiele, bowiem 7 punktów za nim znajduje się Jacquelin. Podium zamyka Vetle Sjaastad Christiansen.

TOP 10 klasyfikacji generalnej Pucharu Świata mężczyzn: 

Miejsce Nazwisko Kraj Punkty
1. Sebastian Samuelsson Szwecja 250
2. Emilien Jacquelin Francja 243
3. Vetle Sjaastad Christiansen Norwegia 225
4. Quentin Fillon Maillet Francja 212
5. Tarjei Boe Rosja 210
6. Eduard Łatypow Rosja 199
7. Johannes Boe Norwegia 189
8. Simon Desthieux Francja 180
9. Sturla Holm Laegreid Norwegia 155
10. Fabien Claude Francja 150

Źródło: oprac. własne
Fot. Marlene Ström (Trampolin PR)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.