Zawody w Le Grand Bornand Annecy były ostatnimi w tym sezonie. Na kolejną rundę Pucharu Świata przyjdzie nam czekać niespełna trzy tygodnie. Okres świąteczno-noworoczny, czyli najdłuższą przerwę między zawodami w sezonie na pozycjach liderów klasyfikacji generalnej spędzą Marte Olsbu Roeiseland oraz Emilien Jacquelin.

We Francji Marte Olsbu Roeiseland miała trzy szanse, by zbudować bezpieczną przewagę nad rywalkami i w spokoju przygotowywać się do zawodów w Oberhofie. Czy tak się stało? Norweżka z Annecy wywozi zwycięstwo w sprincie, czwarte miejsce w biegu pościgowym i szóste w masowym. Te rezultaty sprawiają, że Roeiseland ma 30 punktów więcej niż druga w generalce Elvira Oeberg.

A to właśnie młodsza z sióstr Oeberg wyrasta na główną rywalkę Roeiseland. 22-latka zaliczyła najlepszy weekend w karierze. Elvira Oeberg w piątek i sobotę ustrzeliła dublet, zaś w czwartek dołożyła do tego trzecie miejsce w sprincie. 168 punktów w trzy dni to nie przypadek, a potwierdzenie wysokiej formy Oeberg.

Ciekawie zrobiło się za plecami obu biathlonistek. Choć na trzecim miejscu plasuje się Dzinara Alimbiekawa, ma ona tylko 6 punktów więcej niż Lisa Hauser. Austriaczka z kolei o jedno „oczko” wyprzedza Hannę Sołę, która ma dwa punkty więcej niż starsza z rodzeństwa Oeberg. Co to znaczy? Że w Oberhofie może dojść do wielu przetasowań i czeka nas zacięta i emocjonująca walka, której już nie możemy się doczekać.

TOP 10 klasyfikacji generalnej Pucharu Świata kobiet: 

Miejsce Nazwisko Kraj Punkty
1. Marte Olsbu Roeiseland Norwegia 417
2. Elvira Oeberg Szwecja 387
3. Dzinara Alimbiekawa Białoruś 327
4. Lisa Hauser Austria 321
5. Hanna Soła Austria 320
6. Hanna Oeberg Szwecja 318
7. Anais Bescond Francja 250
8. Justine Braisaz-Bouchet Francja 235
9. Kristina Riezcowa Rosja 234
10. Anais Chevalier-Bouchet Francja 229

W męskim świecie sytuacja zbliżona do tej u pań. Liderujący Emilien Jacquelin ma tylko dwa punkty przewagi nad Quentin Fillon Maillet, który o 22 punkty wyprzedza Norwega Vetle Christiansena. Co więcej, będący na siódmej pozycji Johannes Boe traci do lidera tylko 61 punktów, co sprawia, że walka o Kryształową Kulę będzie jeszcze bardziej emocjonująca niż u kobiet.

Rację ma Jacquelin, który po biegu masowym powiedział, że „wszyscy jesteśmy na tym samym poziomie”. Francuz miał oczywiście na myśli swoich rywali, zwracając uwagę na małe różnice punktowe w klasyfikacji generalnej. I bez wątpienia miał rację, bowiem w miniony weekend żaden z biathlonistów z TOP3 nie ukończył wszystkich konkurencji na podium.

Jacquelin meldował się na mecie na 7. i 9. miejscu, zaś w niedzielę okazał się najlepszy. Quentin Fillon Maillet w sprincie był tuż za podium, nadrabiając w biegu pościgowym, który wygrał oraz masowym, gdzie zajął drugie miejsce. Najsłabiej z tego grona spisał się Vetle Sjaastad Christiansen. Norweg był kolejno 8., 3. i 5.

TOP 10 klasyfikacji generalnej Pucharu Świata mężczyzn: 

Miejsce Nazwisko Kraj Punkty
1. Emilien Jacquelin Francja 371
2. Quentin Fillon Maillet Francja 369
3. Vetle Sjaastad Christiansen Norwegia 347
4. Sebastian Samuelsson Francja 344
5. Eduard Łatypow Rosja 336
6. Tarjei Boe Norwegia 320
7. Johannes Boe Norwegia 310
8. Anton Smolski Białoruś 256
9. Sturla Holm Laegreid Norwegia 253
10. Simon Desthieux Francja 248

Źródło: oprac. własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *