We wtorkowy wieczór Międzynarodowa Unia Biathlonu (IBU) nałożyła dotkliwe sankcje na federacje Rosji i Białorusi. Zgodnie z nimi reprezentanci obu państw mają zakaz startów w międzynarodowych zawodach. To pokłosie wojny na Ukrainie.

Zginął biathlonista

We wtorek Ukraińska Federacja Biathlonowa, poinformowała że w trakcie walk w obronie kraju zginął były biathlonista i członek kadry narodowej, Jewgen Małyszew. Śmierć niespełna 20-letniego zawodnika mogła być kroplą, która przelała czarę goryczy i zmotywowała IBU do podjęcia drastycznych kroków.

IBU wyklucza agresorów

Rada Wykonawcza IBU ustaliła wcześniej, że reprezentanci Rosji i Białorusi mają zakaz używania swoich flag, hymnów i strojów na wszystkich imprezach Pucharu Świata i Pucharu IBU do końca sezonu. Oprócz tego zawodnicy z obu państw mieli rywalizować jako sportowcy neutralni, bez przyznawania punktów w klasyfikacji Pucharu Narodów.

Jednak we wtorkowy wieczór wszystko się zmieniło. Zgodnie z nowymi zaleceniami wydanymi przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl), IBU postanowiła wykluczyć wszystkich sportowców i działaczy z Rosji i Białorusi z udziału w organizowanych przez siebie imprezach, w tym w imprezach niesportowych organizowanych przez IBU dla jej członków. Zawieszenie federacji rosyjskiej i białoruskiej obowiązuje aż do odwołania.

Ewentualna zmiana decyzji nastąpi najpóźniej do 17 marca. Tego dnia zbiera się Rada Wykonawcza IBU, która ustali, co dalej zrobić z Rosjanami i Białorusinami.

W oświadczeniu wydanym przez IBU czytamy, że:

Rada Wykonawcza uważa, że ​​ta decyzja jest konieczna, aby solidaryzować się z Ukrainą i społecznością olimpijską oraz chronić integralność zawodów IBU i bezpieczeństwo uczestników imprez sportowych i niesportowych.

Co to zmienia w klasyfikacji?

Atak Rosji, przy współudziale Białorusi, na Ukrainę, i nałożone w związku z tym sankcje, będzie miał spory wpływ na biathlonową klasyfikację generalną Pucharu Świata.

Przede wszystkim szanse na Dużą Kryształową Kulę straciła Białorusinka Dzinara Alimbiekawa. 26-latka aktualnie jest druga i już dziś wiemy, że nie obroni tej pozycji. Poza pierwszą dziesiątkę wypadnie jej rodaczka Hanna Soła (8.). Taki sam los czeka Rosjanina Aleksandra Łoginowa (8.).

Źródło: biathlonworld.com
Fot. © Manzoni/IBU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.