Tego nie spodziewał się nikt. We wtorek Marte Olsbu Roeiseland ogłosiła, że zawody w norweskim Oslo będą jej ostatnimi w karierze. 32-letnia biathlonistka postanowiła pożegnać się z biathlonem przed własną publicznością.

To już jest koniec

Marte Olsbu Roeiseland do rywalizacji w tym sezonie wróciła dopiero w Pokljuce, jednak bardzo szybko pokazała, że wciąż jest groźna, zajmując miejsca w czołowej dziesiątce. W Oberhofie indywidualnie zdobyła brąz w biegu pościgowym oraz złoto w sztafecie miejszanej i pojedynczej sztafecie mieszanej.

W Novym Meście ustrzeliła dublet, wygrywając sprint i pościg, co było jej 16. i 17. zwycięstwem w zawodach Pucharu Świata oraz zwiastunem powrotu do mistrzowskiej formy z ubiegłego sezonu. Mimo dobrych wyników po chorobie, Norweżka zdecydowała, że już więcej nie pojawi się na biathlonowych trasach w roli zawodniczki.

– To właściwym moment. Po prostu to czuję. Właściwie, to uczucie towarzyszyło mi przez cały rok. Ubiegły sezon był niesamowity, ale cieszę się, że zdecydowałam się startować w kolejnym. W tym roku było ciężko, ale było warto. Jestem bardzo zadowolona ze wszystkiego, co osiągnęłam – teraz czas odejść. Czuję to i czuję, że życie to coś więcej niż biathlon. Oczywiście biathlon zawsze będzie w moim sercu, ale wprost nie mogę doczekać się przyszłości – powiedziała Roeiseland na konferencji prasowej.

Wór medali

Norweżka to jedna z najbardziej utytułowanych biathlonistek w historii tego sportu. Po raz pierwszy w Pucharze Świata pojawiła się w sezonie 2012/2013. Roeiseland debiutowała 28.11.2012 roku w Oestersund, gdzie jednocześnie zdobyła swoje premierowe punkty w elicie zajmując 28. miejsce w biegu indywidualnym.

Do światowej czołówki wskoczyła dopiero w kampanii 2018/2019, gdy skończyła sezon na 4. pozycji. Ukoronowaniem jej kariery była Duża Kryształowa Kula wywaloczna w sezonie 2021/2022.

Marte Olsbu Roeiseland dołożyła również 12 tytułów mistrzyni świata oraz 4 brązowe medale tej imprezy. Całkowicie zdominowała Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie skąd przywiozła 3 złote i 2 brązowe medale. W jej kolekcji znajdują się również dwa srebra z Pjongczangu.

Źródło: biathlonworld.com
Fot. © Manzoni/IBU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.