Po pierwszym trymestrze Norweżka Marte Olsbu Roeiseland prowadzi w klasyfikacji generalnej biathlonowego Pucharu Świata. W wywiadzie 31-latka opowiada o swoich noworocznych postanowieniach, związku z Pucharem Świata w Oberhofie i Mistrzostwami Świata w lutym 2023 roku.

Medal olimpijski celem na ten sezon

Liderka Pucharu Świata w rozmowie z organizatorami zawodów w Oberhofie przyznała, że końcówkę 2021 roku spędziła w Lillehammer. Świąteczna przerwa była dla Norweżki relaksującym czasem z mężem, dobrym jedzeniem oraz lekkim treningiem. Na nadchodzący rok Marte Olsbu nie ma konkretnych postanowień. Jednak cel na tę część sezonu jest dla niej jasny. W jego realizacji mają pomóc właśnie zawody w Oberhofie.

Nie mam żadnych konkretnych postanowień na nowy rok, ale igrzyska olimpijskie w Pekinie są za kilka tygodni. Głównym celem na ten sezon jest medal olimpijski. Celem zawodów w Oberhofie jest przygotowanie się do tej imprezy. Postaram się zrobić tutaj to samo, co w Pekinie. Nie miałabym nic przeciwko, gdyby było trochę wietrznie. To byłby świetny trening przed olimpijskimi zmaganiami.

Oberhof  – wyjątkowe miejsce

Najbliższy weekend Pucharu Świata będzie dla Roeiseland wyjątkowy. Zawodniczka nie kryje sympatii do tej trasy. Choć przyznaje, że  nie wybacza ona także błędów. Wszystko zależy więc od dyspozycji dnia. Kluczowa jest także obecność publiczności, której, niestety, tym razem zabraknie.

To jest jak związek miłości i nienawiści (śmiech). Kiedy mam dobry dzień, Oberhof to miejsce, które naprawdę kocham, ale kiedy nie mam najlepszego dnia, jest brutalnie, naprawdę brutalnie. Wtedy różnica czasu w stosunku do lidera może dość szybko wzrosnąć. Oberhof to bardzo wymagające miejsce, prawdopodobnie jedno z najtrudniejszych w Pucharze Świata, zarówno dla ciała, jak i umysłu. Ale to mi się podoba, trasa jest ciężka, zwłaszcza z Birxsteig i zjazdem. Gdy przeżyjesz trasę, zwykle na strzelnicy napotkasz jeszcze trudniejsze warunki. I nie ma kryjówki, przed pandemią koronawirusa ludzie byli wszędzie. Świetna publiczność i Birxsteig to rewelacyjne połączenie. Publiczność w Oberhofie jest najlepsza. Naprawdę będę tęsknić za wszystkimi ludźmi w tym roku. Walka przed pustymi trybunami to nie to samo.

Mistrzostwa Świata w Oberhofie 2023? Będzie super!

Marte Olsbu Roeiseland nie może doczekać się także przyszłorocznych mistrzostw świata, które odbędą się właśnie w Oberhofie. Zawodniczka ma jednak nadzieję, że do tego czasu sytuacja pandemiczna uspokoi się na tyle, że będziemy mogli doświadczyć prawdziwego Oberhofu, doskonale znanego wszystkim z wcześniejszych lat.

Mistrzostwa Świata w Oberhofie będą super! Nie mogę się ich doczekać. Miejmy tylko nadzieję, że do tego czasu przetrwamy pandemię koronawirusa, aby móc doświadczyć normalnego Oberhofu ze wspaniałą publicznością, tak jak lubimy. Pamiętam moją idolkę Liv Grete na Mistrzostwach Świata 2004. Jej zwycięstwa były dla mnie wielką motywacją i inspiracją. Miałem wtedy 14 lat i rozpoczynałam przygodę z biathlonem. Mam nadzieję, że w 2023 roku będziemy mogli doświadczyć tej samej atmosfery i klimatu.

Źródło: mat. prasowe
Fot. © Thibaut/IBU Photopool

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *