Martin Fourcade już wkrótce może dołączyć do Komisji Sportowców MKOl. Warunek jest jeden. Były biathlonista musi pokonać 16 innych kandydatów, którzy wraz z nim walczą o dwa miejsca w Komisji.

Martin Fourcade od dawna zastanawiał się nad tym, co będzie robił po zakończeniu sportowej kariery. Zadanie w 2019 roku ułatwił mu Francuski Narodowy Komitet Sportu Olimpijskiego (CNOSF). We wrześniu prezydent Denis Masseglia wskazał, że to 5-krotny mistrz olimpijski w biathlonie ma w 2022 roku reprezentować Francję, pozbawiając tego zaszczytu tyczkarza Renauda Lavilleniego.

Jednak misja dostania się do Komisji Sportowców MKOl nie będzie taka prosta. Martin Fourcade, i pozostali kandydaci, musi polegać na swoich dawnych kolegach, m.in. z biathlonowych tras. Zadanie jest tym trudniejsze, że MKOl ogłosił „rekordową liczbę kandydatów” na dwa zwolnione miejsca. Jednym z dwóch z nich jest miejsce Ole Einara Bjoerndalena, który odszedł ze stanowiska przedstawiciela MKOl w 2016 roku.

Co należy zrobić, by zająć jedno z nich? Procedura wyborcza jest prosta. Każdy sportowiec, który weźmie udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie będzie mógł oddać głos na jednego z kandydatów. Wybory potrwają od 27 stycznia (dzień otwarcia wioski olimpijskiej) do 16 lutego 2022 roku.

W szranki stanie dziesięć zawodniczek i siedmiu zawodników z 17 Narodowych Komitetów Olimpijskich (NKOl). Reprezentować będą oni sześć dyscyplin sportowych i pięć różnych kontynentów. Wśród nich, oprócz Fourcade’a, wystartują m.in. były słoweński skoczek narciarski Jernej Damjan i szwedzka slalomistka Frida Handsdotter.

Źródło: nordicmag.info
Fot. Wikimedia/Steffen Prößdorf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.