Nie będzie kompletu złotych medali dla Johannesa Boe. Norwegowie musieli dziś uznać wyższość Francuzów, którzy byli zdecydowanie najlepszą ekipą. Brąz przypadł reprezentantom Szwecji, którzy na ostatniej zmianie okazali się lepsi od rewelacyjnych Czechów. Polacy ukończyli rywalizację na 17. miejscu.

Norwegowie od początku z problemami

Pierwsze strzelanie najszybciej wykonał Justus Strelow. Niemiec strzelał na czysto i objął prowadzenie. Za Strelowem znaleźli się Antonin Guigonnat oraz Sebastian Stalder. Problemy miał natomiast Vetle Sjaastad Christiansen. Norweg musiał dwukrotnie dobierać i opuścił strzelnicę na 20. miejscu. Lepiej od Vetle wypadł za to Andrzej Nędza-Kubiniec, który dobierał tylko raz. Warto odnotować, że pomimo trudnych warunków pogodowych żaden z zawodników nie musiał biec karnej rundy.

Na dystansie prowadzenie objął Guigonnat. Jednak nie miało to większego znaczenia. Francuz dobierał bowiem dwukrotnie i spadł na 5. miejsce. Prowadzenie objął za to Stalder, który był dziś bezbłędny. Siedem sekund za Szwajcarem był Strelow. Po raz kolejny ogromne problemy miał Christiansen, który obronił się przed karną rundą. Norweg tracił do prowadzących blisko minutę. Dwukrotnie w stójce musiał dobierać natomiast Andrzej Nędza-Kubiniec, który wybiegł ze strzelnicy na 18. miejscu, z jedną sekundą straty do Christiansena. Przynajmniej jedną karną rundę biegło trzech zawodników. Wśród nich był Peppe Femling.

Do strefy zmian jako pierwsi dotarli Francuzi, którzy mieli 3 sekundy przewagi nad Czechami i 4 sekundy nad Szwajcarami. Norwegowie zajmowali 12. miejsce i wciąż tracili niecałą minutę. Andrzej Nędza-Kubiniec zakończył zmianę na 20. miejscu.

Czesi z Francuzami przewodzą stawce

Strzelanie nr 3 to popis Tomasa Mikyski. Czech strzelał bezbłędnie i wysunął się na prowadzenie. 10 sekund za Mikyską znalazł się Fabien Claude, który dobierał raz. Jeden dodatkowy nabój wykorzystał także Szwajcar Jeremy Finello, ale jego strata wynosiła już 18 sekund. Na 4. miejscu znajdował się Johannes Kuehn. Tarjei Boe strzelał na czysto, ale jego strata wciąż wynosiła 53 sekundy. Jan Guńka niestety musiał biec karną rundę i zajmował 21. miejsce.

Strzelanie numer cztery upłynęło pod znakiem problemów prowadzącej trójki. Mocny wiatr sprawił, że zawodnicy mieli ogromne problemy. Claude i Mikyska dobierali trzy razy, ale obronili się przed karną rundą. Dzięki temu zyskali ogromną przewagę nad trzecimi Włochami. Giacomel tracił do tej dwójki już ponad minutę. Tuż za Włochem biegł Martin Ponsiluoma. Karną rundę zaliczył Tarjei Boe. Aż cztery musiał biec Szwajcar Finello, trzy rundy miał do pokonania Kuehn. Jan Guńka obronił się przed karnymi rundami, dobierając trzykrotnie.

Kłopoty Laegreida i popis Czechów

Piąte strzelanie utrzymało status quo czołówki. Jakub Stvrtecky i Emilien Jacquelin mieli ponad 55 sekund przewagi nad Laegreidem. Blisko był także Jesper Nelin. Marcin Zawół strzelał bezbłędnie w leżaku i wybiegł ze strzelnicy na 19. miejscu.

Szóste strzelanie to ogromne kłopoty Emiliena Jacquelina. Francuz zaliczył karną rundę, ale dzięki dobremu biegowi utrzymał przewagę nad Stvrteckym. Czech dobierał dwukrotnie i tracił do Francuza 7 sekund. Fatalnie strzelał także Sturla Holm Laegreid. Norweg musiał biec karną rundę, czym mocno utrudnił Johannesowi walkę o zwycięstwo w dzisiejszej sztafecie. Karną rundę musiał pokonać także Marcin Zawół, ale utrzymał 19. miejsce.

Na dystansie Stvrtecky wyprzedził Jacquelina i Czechy rozpoczęły ostatnią zmianę na prowadzeniu. Francuzi tracili do nich 11 sekund. Na 3. miejscu znajdowali się Norwegowie, ale ich strata wynosiła 50 sekund.

Fillon Maillet wykorzystuje szanse, dramat Marecka

Siódme strzelanie było decydujące dla losów rywalizacji. Jonas Marecek musiał biec dwie karne rundy, przez co stracił medalową pozycję. Na prowadzenie wysunął się natomiast Quentin Fillon Maillet, który dobierał tylko raz. Aż trzy dobierania zanotował Johannes Thingnes Boe. Strata Norwega do Francuza wynosiła w tym momencie blisko jedną minutę. Tomasz Jakieła dobierał dwa razy i biegł na 19. miejscu.

Na dystansie Johannes odrabiał sekundy, ale przewaga była zbyt duża. W dodatku Quentin Fillon Maillet nie popełnił błędu na strzelnicy, czym przypieczętował mistrzowski tytuł reprezentantów Francji. Johannes Boe także strzelał na czysto, ale jego strata wciąż wynosiła ponad pół minuty. Brązowy medal zapewnił Szwedom Sebastian Samuelsson. Jego przewaga nad Jonasem Mareckiem o opuszczeniu strzelnicy wynosiła 17 sekund. Tomasz Jakieła dobierał raz i dobiegł do mety na 17. miejscu.

ms-sztafeta-m

Fot. © Manzoni/IBU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.