Hanna Oeberg zdobyła drugi mistrzowski tytuł w Oberhofie. Szwedka okazała się najlepsza w biegu ze startu wspólnego. Drugie miejsce zajęła Ingrid Landmark Tandrevold. Brąz wywalczyła natomiast Julia Simon.

Ostatnia konkurencja mistrzostw świata 2023 w Oberhofie dostarczyła nam ogromnych emocji. Ostateczne rozstrzygnięcia zapadły tak naprawdę dopiero na ostatniej pętli. Ale zacznijmy od samego początku.

20 bezbłędnych zawodniczek

Pierwsze strzelanie znakomicie wykonały Linn Persson, Lisa Theresa Hauser, Dorothea Wierer, Lisa Vittozzi czy Marte Olsbu Roeiseland. Aż 20 zawodniczek strzelało bezbłędnie. W ogonie stawki mieliśmy więc pudłujące po jednym razie Hannę Oeberg, Denise Herrmann-Wick czy Julię Simon.

Drugie strzelanie najszybciej wykonała Linn Persson oraz Anais Chevalier-Bouchet. Na 3. miejscu znalazła się Lisa Theresa Hauser. Na 4. miejscu biegła natomiast Tuuli Tomingas. Po drugim strzelaniu bezbłędnych było już tylko siedem zawodniczek. Julia Simon z dwoma pudłami była 8., Hanna Oeberg 13., a Marte Olsbu Roeiseland 15. Norweżka jako jedyna z wymienionej trójki biegła jedną karną rundę. Na 24. miejscu znajdowała się natomiast Denise Herrmann-Wick, która po dwóch pudłach traciła do liderek ponad jedną minutę i piętnaście sekund.

Pewna stójka Anais Chevalier-Bouchet

Prowadząca trójka miała ok. 10 sekund przewagi nad kolejnymi zawodniczkami. Najlepiej w stójce poradziła sobie Anais Chevalier-Bouchet. Francuzka strzelała bezbłędnie i miała niecałe 8 sekund przewagi nad swoją rodaczką, Julią Simon. Trzecia Hanna Oeberg traciła już 18 sekund. Linn Persson oraz Lisa Theresa Hauser spudłowały po jednym strzale i spadły na 5. i 6. pozycję. Przed nimi biegła jeszcze Ingrid Landmark Tandrevold.

Pewne strzelanie daje Oeberg tytuł

Przed ostatnim strzelaniem uformowaly się dwie pary. Na prowadzeniu oglądaliśmy Francuzki, a za nimi biegły Oeberg i Tandrevold. Francuzki spudłowały solidarnie po jednym strzale. Tymczasem Hanna Oeberg strzelała szybko i celnie, dzięki czemu objęła prowadzenie. 5 sekund za Szwedką biegła także bezbłędna Tandrevold. Tuż za Norweżką znalazły się dotychczasowe liderki – Julia Simon i Anais Chevalier-Bouchet. Wszystkie zawodniczki mieściły się w 10 sekundach.

Bardzo mocne tempo po opuszczeniu strzelnicy narzuciła Julia Simon. Francuzka szybko poradziła sobie z Tandrevold i ruszyła w pogoń za Oeberg. Norweżka jednak nie odpuszczała i zbliżyła się do Francuzki. Tymczasem Oeberg wciąż utrzymywała pięciosekundową przewagę.

800 metrów przed metą Oeberg wciąż prowadziła. Za jej plecami znajdowała się już Tandrevold, która wyprzedziła Simon. Szwedka była jednak poza zasięgiem Norweżki. Francuzka natomiast ewidentnie opadła z sił i nie była w stanie odbić drugiej pozycji. Kolejność w czołówce nie uległa zmianie do samej mety. W ten sposób Hanna Oeberg zdobyła swój drugi złoty medal na tegorocznych mistrzostwach świata. Na 4. miejscu znalazła się Anais Chevalier-Bouchet, a na 5. Marketa Davidowa. Jedyną bezbłędną zawodniczką była dziś Samuela Comola, która zajęła 10. miejsce.