Szwedzki dublet w biegu indywidualnym. Hanna Oeberg po raz drugi w karierze zdobyła złoty medal mistrzostw świata w biegu indywidualnym. Srebro dla bezbłędnej Linn Persson, a brąz dla liderki Pucharu Świata w tej konkurencji, Lisy Vittozzi.

Problemy medalistek

W biegu indywidualnym pań o medale walczyła wąska grupa zawodniczek, które pudłowały maksymalnie jeden raz. W gronie tym nie było jednak Julii Simon, Denise Herrmann-Wick, Doroty Wierer, Ingrid Landmark Tandrevold czy Markety Davidowej. Wszystkie wymienione zawodniczki zarobiły dziś co najmniej 3 karne minuty. Najdłużej szanse na medal zachowała Wierer, jednak trzy pudła na ostatnim strzelaniu pogrzebały jakiekolwiek szanse Włoszki na kolejny krążek w bogatej karierze.

Od samego początku w czołówce stawki znajdowała się Lisa Vittozzi. Liderka Pucharu Świata w tej właśnie konkurencji strzelała bezbłędnie i prezentowała bardzo dobre tempo na trasie. Podobny czas do Włoszki miała po trzecim strzelaniu tylko Linn Persson. Samuela Comola traciła 34 sekundy, a Hanna Oeberg 45 sekund.

I znów ten ostatni strzał

Jako pierwsza na ostatnim strzelaniu pojawiła się właśnie Vittozzi. Wszystko wyglądało naprawdę dobrze, jednak ostatni strzał Włoszki nie znalazł drogi do celu. Doliczona karna minuta sprawiła, że rywalizacja zaczęła nabierać rumieńców.

Niewiele później na strzelnicy pojawiła się Lin Persson. Szwedka strzelała bezbłędnie i miała 41 sekund przewagi nad Vittozzi. Wydawało się, że to właśnie Linn sięgnie po mistrzowski tytuł. Z tyłu jednak, o jak najlepszy rezultat, wciąż walczyła Hanna Oeberg. Szwedka zaliczyła jedną karną minutę już podczas pierwszej wizyty na strzelnicy. Jednak kolejne podejścia były już bezbłędne. Ostatnia wizyta także była na czysto, dzięki czemu Hanna miała drugi wynik i traciła do swojej koleżanki zaledwie 15 sekund.

W tej parze to jednak Hanna jest lepszą biegaczką, co udowodniła na ostatniej pętli. Oeberg odrobiła straty z nawiązką i na mecie miała czas o 10 sekund lepszy od Persson.

Życiówki Comoli, Tomingas i Minkkinen

Na 3. miejscu znalazła się ostatecznie Lisa Vittozzi, która pomimo karnej minuty okazała się szybsza o prawie 20 sekund od bezbłędnej dziś Samueli Comoli. Dla 24-letniej Włoszki to najlepszy wynik w karierze. Do tej pory Comola była najwyżej sklasyfikowana na 20. miejscu. 5. miejsce przypadło liderce Pucharu Świata, Julii Simon, która oddała 3 niecelne strzały. Na 6. miejscu znalazła się fenomenalna Tuuli Tomingas. Estonka pudłowała tylko dwa razy i zanotowała w ten sposób najlepszy wynik w karierze. Podobnego wyczynu dokonała także Finka Suvi Minkkinen, która była 8.

Anna Mąka najlepsza z Polek

Na trasie mogliśmy dziś kibicować czterem Polkom. Najlepsza okazała się Anna Mąka, który z dwiema karnymi minutami uzyskała 31. czas dnia. Pięć takich minut dopisano przy nazwisku Kamili Żuk, co pozwoliło na zajęcie 50. lokaty. 56. miejsce zajęła Natalia Sidorowicz, która nie trafiła dziś trzech strzałów. Najwięcej karnych minut zebrała Joanna Jakieła. Polce doliczono ich aż 7 i ostatecznie sklasyfikowano ją na 71. miejscu.

ms-ind-k

Fot. © Manzoni/IBU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.