We wtorek zmarł Tadeusz Jankowski – narciarz, olimpijczyk z Innsbrucku i twórca polskiej sekcji kobiecego biathlonu. Pod jego okiem rozwijało się wiele reprezentantek Polski. Miał 92 lata.

Tadeusz Jankowski przyszedł na świat w Jabłonkach 20 kwietnia 1930 roku. Był Mistrzem Polski juniorów w kombinacji norweskiej z 1950 roku. Jako senior trzykrotnie zdobywał złote medale krajowego czempionatu w biegach narciarskich. W 1964 roku reprezentował nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku. Wraz z Edwardem Budnym, Józefem Gutem-Misiagą oraz Józefem Rysulą zajęli 8. miejsce w sztafecie 4×10 km.

Po zakończeniu kariery Tadeusz Jankowski został trenerem i pracował w zakopiańskich klubach. To z jego inicjatywy w latach 80. powołano pierwszą kadrę biathlonistek. Pod jego okiem Zofia Kiełpińska, Krystyna Liberda, Helena Mikołajczyk oraz Anna Stera zdobyły brąz w biegu drużynowym na MŚ w Borowcu w 1993 roku. Z trenerem Jankowskim miały także okazję współpracować takie zawodniczki jak Paulina Bobak czy Krystyna Guzik.

Źródło: biathlon.com.pl, olimpijski.pl
Fot. pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.