Norweżka Ragnhild Femsteinevik wygrała sprint w niemieckim Arber i została nową mistrzynią Europy. Na podium znalazły się jeszcze dwie Niemki: Franziska Hildebrand i Janina Hettich. Polki zajmowały miejsca w piątej dziesiątce.

Niemiecko-norweski bój

Pierwsze strzelanie zapowiadało emocje w dalszej części zawodów. Aż 18 pierwszych zawodniczek miało 100% skuteczność na strzelnicy. Co więcej, różnica między pierwszą Larisą Kukliną z Rosji a 18. Olgą Abramową z Ukrainy wynosiła tylko 22 sekundy. W czołówce plasowały się m.in. Ragnhild Femsteinevik, Franziska Hildebrand czy Vita Semerenko.

Jednak druga wizyta na strzelnicy pokazała, że w walce o złoto liczyć się będą wyłącznie 26-letnia Norweżka i 34-letnia Niemka. Femsteinevik na punkcie pomiaru czasu miała tylko 0,7 sekundy przewagi nad Hildebrand, co zapowiadało fantastyczne emocje do samej linii mety.

Ostatecznie młodość i witalność wzięły górę nad doświadczeniem. Norweżka urwała dodatkowe 3 sekundy, wygrywając piątkowy sprint i odnosząc największy sukces w swojej karierze. Dla Hildebrand srebro w Arber jest pierwszym medalem od Mistrzostw Świata w Hochfilzen, gdzie w sztafecie zdobyła złoto. Podium uzupełniła jej 25-letnia rodaczka – Janina Hettich.

Arber: Erlend Bjoentegaard mistrzem Europy. Polacy bardzo daleko

Trzy Polki w pościgu

Naszym reprezentantkom zabrakło dziś skuteczności na strzelnicy. Żadna z Polek nie zaliczyła strzelania na czysto, co przełożyło się na bardzo odległe lokaty. Najlepsza z nich była Natalia Tomaszewska. Jeden niecelny strzał zasługuje na pochwałę, ale forma biegowa jest daleka od mistrzowskiej. 41. miejsce i strata 2:07 do zwyciężczyni nie wróżą dobrego rezultatu w biegu na dochodzenie.

Chwilę po zawodniczce BKS WP Kościelisko na linii mety zameldowały się Joanna Jakieła (43.) i Magdalena Gwizdoń (44.). Młodsza z Polek pudłowała trzykrotnie, starsza biegła o jedną karną rundę mniej.

Najgorzej z naszych reprezentantek wypadła 21-letnia Patrycja Stanek, która dobiegła 86. Zaliczyła ona pięć pudeł i straciła 4 minuty i 7 sekund do najlepszej dziś Femsteinevik.

C73B_v1

Źródło: oprac. własne
Fot. Wikimedia/Norges Skiskytterforbund (CC BY 3.0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.