Zarząd Polskiego Związku Biathlonu zatwierdził w sobotni wieczór skład reprezentacji na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Polska w konkurencjach biathlonowych wywalczyła sobie pięć miejsc startowych – cztery wśród kobiet, jedno wśród mężczyzn.

Hojnisz-Staręga po raz trzeci

Liderką kadry na Pekin jest Monika Hojnisz-Staręga, dla której będą to już trzecie igrzyska w karierze. W 2014 roku w Soczi Polka była piąta w biegu ze startu wspólnego, cztery lata później w Pjongczang zajęła szóste miejsce w biegu indywidualnym na 15 kilometrów. Po raz drugi na igrzyska wybiera się Kamila Żuk, która w 2018 roku startowała jednak wyłącznie w sztafecie mieszanej. Zajęła wtedy 16. miejsce. Z kolei Anna Mąka i Kinga Zbylut będą miały okazję zadebiutować na Igrzyskach Olimpijskich.

Polki na igrzyska zakwalifikowały się dzięki trzynastemu miejscu w rankingu olimpijskim obejmującym ubiegłą zimę i dotychczasowe starty w sezonie 2021/22. Wśród mężczyzn Polska sklasyfikowana została poza czołową dwudziestką, dlatego w Pekinie zabraknie męskiej drużyny.

Rodzynek Guzik

Jedynym biathlonistą, który wywalczył sobie prawo startu jest Grzegorz Guzik. Olimpijczyk z Soczi i Pjongczang na swoje trzecie IO pojedzie dzięki wywalczeniu jednej z dziesięciu dzikich kart przeznaczonych dla najlepszych zawodników z reprezentacji spoza TOP20 rankingu.

W Pekinie rozdanych zostanie jedenaście kompletów medali – reprezentanci Polski wezmą udział w dziewięciu konkurencjach. Biało-Czerwonych zabraknie na starcie w sztafecie mężczyzn oraz sztafecie mieszanej.

Źródło: inf. prasowa/oprac. własne
Fot. pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *