Ostatni start jak cały sezon. Johannes Thingnes Boe okazał się najlepszy w biegu ze startu wspólnego, czym zamknął sezon w najlepszy możliwy sposób. Na drugim miejscu zawody ukończył Niklas Hartweg. Trzecie miejsce przypadło Vetle Sjaastadowi Christiansenowi.

Pudło na początek

Ostatnia męska konkurencja sezonu 2022/2023 została rozegrana w nie najłatwiejszych warunkach pogodowych. Zawodnicy rywalizowali bowiem we mgle. Podczas pierwszego strzelania pudłowali zarówno Johannes Thingnes Boe jak i Martin Ponsiluoma. Bezbłędni byli za to Benedikt Doll, Quentin Fillon Maillet, Fabien Claude, Vetle Sjaastad Christiansen czy Sturla Holm Laegreid. Karnej rundy nie biegało w sumie 21 zawodników.

Hartweg rusza po triumf w klasyfikacji U-25

Drugie strzelanie najszybciej wykonał Niklas Hartweg oraz Vetle Christiansen. 5 sekund za Szwajcarem znajdowali się bracia Boe. W 10 sekundach znajdowali się jeszcze Sebastian Stalder oraz Andrejs Rastorgujevs. Po jednym błędzie zanotowali m.in. Fabien Claude, Sturla Holm Laegreid oraz Quentin Fillon Maillet. Dwa błędy popełnił natomiast Benedikt Doll.

Johannes rusza po zwycięstwo

Na dystansie rywalom odjechał za to Johannes Boe. Zwycięzca Pucharu Świata przed trzecim strzelaniem zyskał nad grupką pościgową ponad 15 sekund przewagi. Norweg trzecie strzelanie wykonał w fantastycznym tempie, dzięki czemu utrzymał blisko 15-sekundową przewagę nad Vetle Sjaastadem Christiansenem. Na 3. miejscu znajdował się bezbłędny Hartweg.

Na kolejnej pętli Johannes wciąż powiększał przewagę nad Hartwegiem i Christiansenem. Przed ostatnim strzelaniem wynosiła ona 40 sekund. Dlatego jedna karna runda Norwega nie kosztowała go utraty pozycji. Johannes wciąż miał niecałe 17 sekund przewagi nad Hartwegiem i 19 sekund nad Christiansenem, którzy tego dnia strzelali na czysto.

Do mety kolejność na podium nie uległa zmianie. Boe wygrał z przewagą 26 sekund nad Hartwegiem, który dzięki świetnym wynikom w Oslo zapewnił sobie triumf w klasyfikacji młodzieżowej. Christiansen utrzymał 3. miejsce, chociaż mocno naciskał go Quentin Fillon Maillet. Norweg dzięki temu zdobył Małą Kryształową Kulę w tej konkurencji.