Ogromnych emocji dostarczył nam niedzielny bieg ze startu wspólnego kobiet. Gdy wszystkie oczy były zwrócone na Elvirę Oeberg i Dorotę Wierer, wtedy na pierwszy plan wyszła ona – Justine Braisaz-Bouchet! Mistrzyni olimpijska nie tylko wygrała niedzielne zawody, ale i zgarnęła Małą Kryształową Kulę za tę specjalność.

Ostatnia Kryształowa Kula do rozdania

Ostatni akcent Pucharu Świata upłynął pod znakiem walki o małą Kryształową Kulę za bieg masowy. Dorothea Wierer miała przed tymi zawodami zaledwie trzy punkty przewagi nad Elvirą Oeberg. Zapowiadała się więc emocjonująca walka o ostatnią nierozdaną kulę.

Pierwsze strzelanie „na czysto” wykonało 13 zawodniczek. Najszybciej strzelnicę opuściły Julia Simon, Marte Olsbu Roeiseland, Lisa Theresa Hauser, Dorothea Wierer i Elvira Oeberg. Na trasie szybko na czoło wysunęła się zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Norweżka bez problemu zyskała niemal trzysekundową przewagę nad Elvirą Oeberg.

8 zawodniczek „na czysto”

Drugie strzelanie wprowadziło nieco roszad w klasyfikacji. Bezbłędne były już tylko 8 zawodniczek. Lisa Hauser, Dorothea Wierer, Elvira Oeberg oraz Linn Persson wysunęły się na czoło stawki. Nieco dalej znajdowała się Franziska Hildebrand, Chloe Chevalier, Janina Hettich i Lotte Lie.

Hauser idzie jak po swoje

Trzecie strzelanie wspólnie rozpoczęły Oeberg, Persson i Hauser. Bezbłędna była tylko Austriaczka, która wysunęła się na zdecydowane prowadzenie. Potknięcie rywalek wykorzystała Wierer i Roeiseland, które miały kilka sekund przewagi nad szwedzkim duetem. Po trzecim strzelaniu bezbłędnych pozostało tylko 5 zawodniczek: Hauser, Wierer, Hettich, Hildebrand i Lie.

Mistrzyni olimpijska mówi „sprawdzam”

Na dystansie Elvira Oeberg z Linn Persson odrobiły straty do Wierer. Nikt nie mógł więc być pewnym końcowego triumfu w klasyfikacji biegu masowego. Tymczasem na czwartym strzelaniu Lisa Hauser spudłowała ostatni strzał! Pudłowały także Wierer, Oeberg, Roseiland i Preuss.

Na czele znalazła się za to mistrzyni olimpijska w tej specjalności, Justine Braisaz-Bouchet! Francuzka miała niecałe 6 sekund przewagi nad Hauser. Dzięki bezbłędnemu strzelaniu Justine włączyła się do walki o Małą Kryształową Kulę. Na trzecim miejscu mieliśmy natomiast bezbłędną Janinę Hettich. Oprócz Niemki 100% skuteczności zachowała także Lotte Lie.

Zadecydował finisz

Justine Braisaz-Bouchet niezagrożona biegła do mety. Na drugim miejscu była Franziska Preuss, a na trzecim Marte Olsbu Roeiseland. Za ich plecami Elvira Oeberg walczyła o zdobycie Małej Kryształowej Kuli. Musiała jednak finiszować na czwartym miejscu. Na kresce okazało się jednak, że o włos lepsza okazała się… jej koleżanka z kadry, Linn Persson! W tych dramatycznych okolicznościach Mała Kryształowa Kula powędrowała do mistrzyni olimpijskiej i niedzielnej zwyciężczyni.


C73E_v1

Fot. © Manzoni/IBU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.