Sivert Guttorm Bakken jak Justine Braisaz-Bouchet! Norweg okazał się najlepszy w niedzielnym biegu masowym, dzięki czemu triumfował także w klasyfikacji punktowej tej konkurencji. Emocjonującą walkę o podium stoczyli także Sturla Holm Laegreid, Sebastian Samuelsson i Vetle Sjaastad Christiansen.

Dla kogo Mała Kryształowa Kula?

W klasyfikacji biegu masowego panów różnica między pierwszym Quentinem Fillon Maillet i drugim Vetle Sjaastadem Christiansenem wynosiła 15 punktów. Podobnie emocjonująco zapowiadała się walka o podium klasyfikacji generalnej. Tam między drugim a czwartym zawodnikiem mieliśmy 17 punktów różnicy.

Najszybciej po pierwszym strzelaniu wybiegł Laegreid. Oprócz Norwega 5/5 strzałów trafiło 16 innych zawodników. Dwie karne rundy zanotował Quentin Fillon Maillet. To wszystko sprawiło, że walka o Małą Kryształową Kulę nabierała rumieńców.

Laegreid ucieka rywalom

Drugie strzelanie to znów koncert Laegreida. Norweg najszybciej opuścił strzelnicę. 5 sekund za nim biegli Samuelsson, Jacquelin, Bakken i Christiansen. Quentin Fillon Maillet tym razem pudłował raz, co stawiało go w jeszcze trudniejszej sytuacji.

Samuelsson wysuwa się na prowadzenie

Laegreid, Samuelsson i Jacquelin oderwali się na trasie od reszty stawki i zyskali 10 sekund przewagi. Na trzecim strzelaniu doszło do niemałych przetasowań. Laegreid mylił się raz, a Jacquelin pudłował dwukrotnie. Bezbłędny był za to Sebastian Samuelsson i to on objął prowadzenie. 8 sekund za Szwedem wybiegł Bakken, a na 3. miejscu zameldował się Christiansen. Quentin Fillon Maillet był tym razem bezbłędny i awansował na 15. miejsce. Jego strata wciąż jednak wynosiła ponad jedną minutę. Na ten moment Mała Kryształowa Kula znajdowała się w rękach Bakkena.

Na trasie Sebastian Samuelsson miał około 12 sekund przewagi nad Bakkenem i Laegreidem. Na 4. miejscu biegł Desthieux, ale jego strata była już większa – ok. 26 sekund. Tuż przed strzelnicą przewaga Szweda nieco stopniała i ostatnie strzelanie sezonu Samuelsson rozpoczął razem z Laegreidem i Bakkenem.

Młody Bakken bierze wszystko!

Ostatnie strzelanie to dramat Samuelssona! Szwed pudłował trzykrotnie i wypadł z walki o zwycięstwo! Na czoło wysunął się Bakken, który o 2,6 sekundy wyprzedzał biegnącego karną rundę Laegreida. Na trzecim miejscu znalazł się niesamowity w ostatnich tygodniach Erik Lesser. Quentin Fillon Maillet był bezbłędny i przesunął się na 9. miejsce.

Laegreid i Bakken mieli około 7 sekund przewagi nad Lesserem i Jacquelinem. Norwegowie kwestię zwycięstwa rozstrzygnęli miedzy sobą. Lepszy okazał się Bakken i dzięki temu zdobył Małą Kryształową Kulę za zwycięstwo w biegu masowym. Sturla Holm Laegreid wywalczył drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Na trzecim stopniu podium niedzielnych zawodów stanął Emilien Jacquelin.

Takie rozstrzygnięcia biegu masowego sprawiły, że w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na drugie miejsce awansował Sturla Holm Laegreid. Dzięki temu Norweg okazał się także najlepszy w klasyfikacji zawodników do 25. roku życia. Na trzecim miejscu znalazł się natomiast Sebastian Samuelsson.

C73E_v1

Fot. © Manzoni/IBU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.