Norweżka Tiril Eckhoff wygrała piątkowy sprint na 7,5 kilometra. Drugie miejsce zajęła Austriaczka Lisa Hauser, trzecie liderka klasyfikacji generalnej Marte Olsbu Roeiseland. Polki nie startowały.

Oeberg wręcza Roeiseland trofeum

Ostatni sprint w sezonie mógł przynieść nam rozstrzygnięcie w walce o Dużą Kryształową Kulę. By tak się jednak stało musiały zostać spełnione dwa warunki: Marte Olsbu wygrywa, a Elvira Oeberg nie zdobywa nawet punktu. Przy takim układzie na mecie Norweżka już dziś zostałaby zdobywczynią Pucharu Świata.

Coś, co wydawało się nieprawdopodobne, po pierwszym strzelaniu stawało się coraz bardziej rzeczywiste. Młodsza z sióstr Oeberg całkowicie się pogubiła na pierwszym strzelaniu i musiała biec aż trzy karne rundy! To, w połączeniu z dobrym strzelaniem rywalek, sprawiło że Szwedka zajmowała dopiero 61. miejsce tracąc do liderki prawie półtorej minuty.

A na prowadzeniu nikt inny tylko dwie Norweżki. Tiril Eckhoff o dwie sekundy wyprzedzała Roeiseland. Paręnaście sekund za nimi biegła grupka zawodniczek na czele z Lisą Hauser.

… i się rozmyśla

By wciąż mieć chociaż matematyczne szanse na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Elvira Oeberg musiała zaliczyć czyste drugie strzelanie i liczyć, że rywalki będą się mylić. I tak się stało. Szwedka po drugim strzelaniu awansowała na 24. miejsce, choć jej strata czasowa zmniejszyła się tylko o 10 sekund.

Ciekawie za to było na czele. Niespodziewaną liderką została Lisa Hauser, która była dziś bezbłędna. Jednak biathlonistka z kraju Mozarta nie miała dziś najlepszego tempa biegowego. Efekt? Biegnąca karną rundę Eckhoff była 1,9 sekundy za nią. Na trzecim miejscu znajdowała się, również bezbłędna, Marketa Davidowa, którą goniły Marte Olsbu Roeiseland (1 karna runda) i Anais Chevalier-Bouchet.

Ostatecznie to Tiril Eckhoff cieszyła się ze zwycięstwa, zaś Hauser obroniła drugie miejsce przed drugą z Norweżek. Elvira Oeberg z kolei wskoczyła na 17. miejsce i wciąż jest w walce o Dużą Kryształową Kulę.