Siedem występów na Mistrzostwach Świata w Oberhofie, siedem medali. Tak prezentuje się bilans Norwega. Johannes Thingnes Boe rozbił bank. Według wyliczeń mediów 29-latek zarobił w Niemczech pokaźną sumę.

Milion koron na konto

Pięć złotych, 1 srebrny i 1 brązowy medal w siedmiu występach na Mistrzostwach Świata w biathlonie w Oberhofie. Johannes Thingnes Boe nie tylko zapisał się na kartach historii, ale i pokaźnie wzbogacił swoje konto. Norweska gazeta „Dagbladet” przyjrzała się nagrodom pieniężnym, jakie wypłaca Międzynarodowa Unia Biathlonu.

Czytaj także: Ile będą mogli zarobić biathloniści w tym sezonie? IBU opublikowało listę nagród pieniężnych

Za każdy ze swoich złotych medali w konkurencjach indywidualnych zarobił 275 tys. koron, złoto w sztafecie to 82,5 tys. NOK, srebro zaś 66 tys. NOK, a brąz z niedzieli był warty 154 tys. NOK. Ostatecznie lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zarobił niemal 1,2 miliona koron norweskich, czyli około 110 tysięcy euro.

Boe inwestuje w siebie

W rozmowie z TV2 Boe zdradził, na co planuje wydać zarobione pieniądze. Rok temu biathlonista zainwestował w najnowocześniejsze urządzenie treningowe: rodzaj bardzo dużej bieżni, na której można trenować na nartorolkach w domu przez cały rok i według własnego harmonogramu.

– To była dla mnie świetna inwestycja na przyszłość. Jeśli kupisz coś takiego do użytku domowego, to poważna inwestycja. Myślę, że szybko się zwróci – powiedział.

Przyznał, że nie inaczej będzie z pieniędzmi wywalczonymi w Oberhofie. Je również przeznaczy na inwestycję w niezbędny sprzęt.

Biathloniści – biedni kuzyni

Choć 110 tysięcy euro dla wielu wydaje się całkiem dużą kwotą, to w porównaniu z innymi sportowcami, Johannes Boe wygląda jak ubogi krewny. Robert Lewandowski w Barcelonie ma otrzymywać pensję w wysokości 18,75 miliona euro rocznie, co daje 51,4 tysiąca euro dziennie. Z kolei Cristiano Ronaldo, który w ubiegłym roku trafił do saudyjskiego Al Nassar może liczyć na pensję rzędu 200 mln euro rocznie, czyli 555 600 euro w ciągu 24 godzin.

Z kolei, według danych WTA, najlepsza polska tenisistka Iga Świątek zarobiła na korcie w 2022 roku niemal 9 875 525 dolarów, co przy dzisiejszym kursie daje 9 240 726,25 euro.

Źródło:Dagbladet/tv2.no
Fot. © Manzoni/IBU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.