Z okazji 30-lecia istnienia Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU) jeden z najlepszych trenerów w historii tej dyscypliny udzieli wywiadu oficjalnemu portalowi organizacji. Siegfried Mazet m.in. porównał w nim Johannesa Boe z Martinem Fourcade.

30 lat w biathlonie

Siegfried Mazet na biathlonie zjadł zęby. We wczesnych latach 90. pod jego skrzydłami znajdował się Raphael Poirée, od którego francuski trener dostał jedną z najważniejszych lekcji w swoim życiu.

– „Jeśli trenujesz tak, jakbyś rywalizował, wtedy się rozwijasz”. Wielu zawodników pyta mnie, jak mogą się rozwinąć, a po zadaniu im kilku pytań, dowiaduję się, że zachowują się zupełnie inaczej w trakcie treningu niż wyścigu. Gdy zakładasz plastron i zachowujesz się inaczej niż na treningu, za każdym razem przegrasz – powiedział Mazet.

Johannes Boe – talent czystej wody

46-letni szkoleniowiec w swojej karierze trenował wielu mistrzów. Od lat 90. minionego stulecia aż do roku 2016 był odpowiedzialny za wyniki reprezentacji Francji. Wtedy to zamienił ojczyznę na Norwegię. Zapytany o to, który z jego podopiecznych jest najbardziej utalentowany, wskazał na różnice pomiędzy nimi.

– Na przykład Sturla [Holm Laegreid – przyp. red.] jest bardzo utalentowany. Johannes jest utalentowany, ale w zupełnie inny sposób niż on, Vetle czy Tarjei. Wracam myślami do Martina, który był bardzo utalentowany w stójce, ale leżak był dla niego bardzo trudny. Z kolei Quentin nie dostał nic za darmo. To utalentowany rzemieślnik, ale nie uzdolniony naturalnie – wymienia Mazet.

Francuz dodał, że tylko jeden z jego podopiecznych to naturalny biathlonowy talent, który wręcz urodził się z karabinem w rękach.

– Jeśli chodzi o naturalne umiejętności, bez wątpienia jest to Johannes Thingnes Boe. W pewnym momencie swojej kariery Johannes nie trenował z karabinem przez kilka miesięcy i przeprosił mnie za to, że nie strzelał. Jednak pierwszego dnia w trakcie obozu nie można było stwierdzić, że nie strzelał. Taki był dobry, to naturalny talent – dodał.

Źródło: biathlonworld.com
Fot. © Manzoni/IBU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.