Vetle Sjaastad Christiansen może zaliczyć ten weekend do udanych. W czwartek w sprincie zajął 5. miejsce, w sobotniej sztafecie Norwegia była najlepsza, zaś on sam w niedzielę wygrał bieg pościgowy. Dzięki takim wynikom w Hochfilzen to on założy żółtą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W biegu pościgowym przez większą część zawodów w walce o zwycięstwo liczyli się tylko Vetle Sjaastad Christiansen, Sebastian Samuelsson oraz Emilien Jacquelin. O kolejności na mecie decydował nie tylko wynik w czwartkowym sprincie, ale także niedzielne strzelanie.

A w tym Norweg był najlepszy. Zanotował on tylko jedno niecelne trafienie (przy 4 Szweda i 3 Francuza) i z przewagą 10 sekund wygrał ostatnie zawody w Oestersund.

– To było niesamowite; to była taka zacięta walka przez cały wyścig między mną, Sebbe [Samuelssonem – przyp. red.] i Emilien [Jacquelin – przyp. red.]. Byłem bardzo wkurzony po tym, jak nie trafiłem do ostatniego celu w trakcie pierwszego strzelania na stojąco. Ziggy [Siegfried Mazet – przyp. red.] powiedział mi po drugim sprincie tutaj w Oestersund, że nigdy nie powinienem spudłować ani jednego ostatniego strzału. Na ostatnim strzelaniu skupiłem się w 100% na sobie. Pozostali dwaj zawodnicy byli trochę szybsi ode mnie, ale starałem się utrzymać tempo, zwłaszcza przed pierwszym strzałem, aby zachować trochę spokoju w bardzo zimnym ciele, ponieważ na pewno było zimno! – relacjonował Christiansen.

Wysokie lokaty w ten weekend pozwoliły 29-latkowi objąć prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Norweg ma o trzy punkty więcej niż drugi w generalce Samuelsson i to on ubierze w piątek żółtą koszulkę lidera.

– O mój Boże, naprawdę nie mogę w to uwierzyć. To spełnienie marzeń a wiele z moich marzeń jest mało realnych. W nocy śni mi się wiele szalonych rzeczy. Żółta koszulka do dzisiaj była jedną z nich, więc jest to niesamowite uczucie i będę miał szczęście nosić ją w trakcie sprintu w Hochfilzen. Naszym planem jest skupienie się na igrzyskach olimpijskich, więc nie jestem pewien, czy będziemy ścigać się we wszystkich zawodach Pucharu Świata, ale jeśli będę walczył o żółtą koszulkę, na pewno nie mogę pominąć Pucharu Świata! – Vetle Sjaastad Christiansen dodał

Źródło: biathlonworld.com
Fot. © Manzoni/IBU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.