Zgodnie z przewidywaniami, weekendowe zawody w Idre dostarczyły kibicom wielu emocji. Nie zabrakło też niespodzianek. Jedną z nich jest postawa Elviry Oeberg. Młodsza siostra Hanny pokazała, że ma zadatki na topową zawodniczkę świata. Wśród panów dobrą dyspozycję potwierdził zaś Sebastian Samuelsson oraz Martin Ponsiluoma. Co więc dokładnie wydarzyło się w Idre?

Sobota dla Persson i Samuelssona

W sobotę w Idre rozegrano sprinty. Jako pierwsi na trasę wyruszyli panowie. Wyborną formę strzelecką zaprezentował zawodnik gospodarzy, Sebastian Samuelsson, a także 21-letni Włoch, Tommaso Giacomel. Zawodnicy nie pomylili się ani razu na strzelnicy. O kolejności na mecie zadecydowała jednak dyspozycja biegowa. Tę znacznie lepszą zaprezentował Samuelsson, który wyprzedził Giacomela o ponad 18 sekund. Podium uzupełnił mistrz świata w tej dyscyplinie, Martin Ponsiluoma. Zaskakiwać może natomiast daleka pozcyja Dominika Windischa. Doświadczony włoski zawodnik spudłował aż czterokrotnie, co pozwoliło mu zająć 26 lokatę. Poniżej prezentujemy pełne wyniki.

sprint-m-idre-21

Wśród pań natomiast najlepsze wcale nie okazały się zawodniczki, które nie pudłowały. Co więcej, żadna z nich nie znalazła się nawet na podium! Mowa tu o Johannie Skottheim i Baibie Bendice. Aby stanąć w sobotę na podium, trzeba było zaprezentować bardzo dobry bieg. Najlepsza w tej kwestii była w sobotę Elvira Oeberg. Młodsza siostra Hanny wykręciła najlepszy czas biegu na poziomie 20:38. I gdyby nie trzy pudła na strzelnicy, to pewnie ona cieszyłaby się ze zwycięstwa. W ostatecznym rozrachunku okazała się jednak o pięć sekund gorsza od rodaczki Linn Persson, która pudłowała tylko raz. Trzecie miejsce, także z jednym pudłem, zajęła Włoszka Lisa Vittozzi. Straciła ona jednak do Elviry w biegu niemal 10 sekund!

Siódme miejsce w sprincie zajęła Dorota Wierer. Utytułowana Włoszka myliła się na strzelnicy tylko raz, jednak nie najlepiej wypadła biegowo. Hanna Oeberg natomiast z dwoma karnymi rundami była 10. Nie najlepiej sprint będzie także wspominać Stina Nilsson. Szwedka, dla której to drugi sezon po zamianie dyscypliny, ukończyła sprint na 23 pozycji. Cztery pudła i długi czas spędzony na strzelnicy nie pozwolił zawalczyć o wyższe lokaty. Pełne wyniki dostępne są poniżej.

sprint-k-idre-21

Nokaut Elviry i fantastyczna walka u panów

To, czego nie udało się w sobotę, Elvira Oeberg dokonała z nawiązką w niedzielę. Krótki bieg indywidualny na dystansie 12,5 km był teatrem jednej aktorki. Elvira ponownie biegła fenomenalnie. Przebiegnięcie całego dystansu zajęło jej 34 minuty. Tylko jedna zawodniczka zrobiła to szybciej – Stina Nilsson potrzebowała na to ledwie trzech sekund mniej. Elvira była jednak bezbłędna w strzelaniu. Efekt? Druga na mecie Lisa Vittozzi straciła do niej aż 1 minutę i 51 sekund! Włoszka spudłowała raz, co skutkowało doliczeniem 45 sekund kary do jej wyniku. Oznacza to, że Elvira zyskała nad Lisą samym biegiem 1 minutę i 6 sekund. Podium uzupełniła Hanna Oeberg, która pudłowała dwukrotnie. Na mecie straciła do swojej siostry prawie 2 minuty i 15 sekund. Wspomniana Stina Nilsson, mimo bardzo dobrego biegu, kompletnie nie radziła sobie na strzelnicy. Spędziła na niej dużo czasu, pudłując w dodatku aż pięciokrotnie. Zawody ukończyła na dwunastej pozycji, tracąc do zwyciężczyni ponad 4 minuty i 20 sekund.

krotki-ind-k-idre

W wyścigu panów rywalizacja o zwycięstwo była zdecydowanie bardziej zacięta. I podobnie jak w sprincie, bezbłędne strzelanie nie zapewniło wygranej. Zarówno Martin Ponsiluoma, jak i Sebastian Samuelsson na strzelnicy mylili się dwukrotnie. Jednak każdy z nich zaprezentował bardzo dobre tempo biegu – na pokonanie 15 km potrzebowali mniej niż 33 minut. Oprócz nich takim wynikiem mogli się dziś pochwalić Jesper Nelin (4. miejsce) oraz Oskar Brandt (14. miejsce). Ostatecznie na mecie różnica między Ponsiluomą a Samuelssonem wyniosła niecałe 8 sekund. Podium uzupełnił Szwajcar Joscha Burkhalter, który jako jedyny był dziś bezbłędny na strzelnicy.

krotki-ind-m-idre

Źródło: inf. własna
Wyniki: skidskytte.indta.se
Fot.: Steffen Prößdorf, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.