W środę decyzją zarządu PZBiath dojdzie do zmian w sztabie szkoleniowym pierwszej reprezentacji. Rafał Lepel przejmie obowiązki trenera kadry seniorów, a Adam Kołodziejczyk skupi się wyłącznie na pracy z biathlonistkami. Roszady w praktyce wejdą w życie po igrzyskach olimpijskich.

Zmiana po igrzyskach

Po powrocie do pracy z reprezentacją wiosną ubiegłego roku Adam Kołodziejczyk odpowiedzialny był zarówno za kadrę kobiet, jak i mężczyzn. W tej drugiej roli odciąży go dotychczasowy trener kadry młodzieżowej mężczyzn Rafał Lepel. Taki podział funkcji ma obowiązywać do zakończenia sezonu 2021/22.

– Zależy nam na tym, aby dobrze zaprezentować się w trzech ostatnich Pucharach Świata. To ważne, aby w przyszłym sezonie nie zostać z tylko dwoma miejscami startowymi. Końcówki poprzednich sezonów w wykonaniu naszych biathlonistów bardzo często nie wyglądały za dobrze. Gdzieś już wkradało się jakieś rozluźnienie, brak zaangażowania. Dlatego chcemy dać impuls w postaci nowego trenera. Tym bardziej, że widzimy Rafała Lepela w tej roli w przyszłości. Będzie miał więc już pierwsze cenne doświadczenie jako szkoleniowiec w Pucharach Świata – powiedział prezes PZBiath, prof. Zbigniew Waśkiewicz.

Młodzież szybko dorośnie

Wcześniej trenera Lepela i jego młodych podopiecznych czekają jeszcze starty w rozpoczynających się w środę Mistrzostwach Europy Juniorów w Pokljuce oraz zaplanowanych na luty Mistrzostwach Świata Juniorów w Soldier Hollow. W roli szkoleniowca pierwszej reprezentacji zadebiutuje podczas marcowego Pucharu Świata w Kontiolahti.

– Zmiana ta powinna przejść płynnie, bo razem z Lepelem do kadry po igrzyskach dołączą również juniorzy Jan Guńka i Marcin Zawół, którzy z niezłej strony pokazali się w styczniowych Pucharach Świata – dodał Waśkiewicz.

Lepel ma 32 lata i pochodzi z Katowic. Jest byłym biathlonistą, olimpijczykiem z Soczi. Po zakończeniu kariery zawodniczej dołączył do sztabu technicznego pierwszej reprezentacji. Od sezonu 2018/19 pracuje przy kadrze młodzieżowej – przez rok jako asystent Tomasza Sikory, a następnie jako samodzielny trener kadry juniorów. Do największych sukcesów jego podopiecznych należą złoto Youth Olympic Games wywalczone w 2020 roku przez Marcina Zawoła oraz zwycięstwo sztafety juniorów młodszych podczas ubiegłorocznych MŚJ w Obertilliach.

Zaskakująca decyzja

Roszady w sztabie trenerskim są zaskoczeniem nie tylko dla kibiców. Swojego zdumienia nie kryje również Rafał Lepel. W wywiadzie dla związkowego portalu mówi, że sprawa potoczyła się w ekspresowym tempie.

– Z mojej perspektywy zmiana ta jest mocno niespodziewana i zaskakująca. Wszystko tak naprawdę wydarzyło się w ciągu dwóch dni. Pierwszego dnia rano dostałem SMSa od prezesa, wieczorem porozmawialiśmy na ten temat, a nazajutrz decyzja była już podjęta. Na pewno będę musiał trochę przeorganizować swoje plany, ale w kontekście kadry młodzieżowej nic się nie zmienia. Do Mistrzostw Świata Juniorów pracujemy razem – powiedział.

Źródło: inf. prasowa/oprac. własne
Fot. mat. prasowe

One thought on “Zmiany trenerskie w polskiej kadrze. Rafał Lepel odciąży Adama Kołodziejczyka”
  1. Pomysł i kandydatura ze wszech miar intrygująca, tyle że czytając uzasadnienie Prezesa ma się znowu nieodparte wrażenie , że to jest taka przejściówka, sztukowanie na potrzeby chwili. Tak jakby dla polskiego biathlonu rzeczywiście najważniejsze było, czy w przyszłym sezonie wystąpi 2 czy 3 mężczyzn . Najważniejsze , dla męskiego biathlonu , jest jak wprowadzimy naszą trójkę utalentowanych juniorów do świata dorosłego biathlonu. Pytanie zatem brzmi , czy to jest dalekosiężny, przemyślany pomysł, łagodnego wprowadzenia do seniorskiej rywalizacji, poprzez przeniesienie niejako całej ekipy, czy tylko jakieś bzdurne doraźne eksperymentowanie . Bo eksperymentów, na żywym organizmie, w polskim biathlonie mieliśmy ostatnimi czasy aż nadto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *